مدیر آژانس بین‌المللی: با ایران توافق کردیم بازرسی تاسیسات هسته‌ای‌اش را ادامه دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 21 فوریه 2021 اعلام کرد که با ایران به توافق موقتی رسیده که بر مبنای آن بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران به مدت 3 ماه دیگر ادامه یابد.

او در یک نشست خبری که روز یکشنبه در تهران داشت، گفت که دیدار از تهران «خوب» بود و او «درباره برخی موضوعات فنی» با ایران به توافق رسیده است.

او بر خواست آژانس بر «الزام ایران به ادامه بازرسی‌ها» تاکید کرد و گفت که «مذاکرات سیاسی با ایران» ارتباطی به این آژانس ندارد.
به گفته گروسی بازرسان آژانس اجازه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران را دریافت خواهند کرد.

او در پاسخ به سوالی هم گفت که ایران از 23 فوریه عمل به پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و آژانس دیگر امکان بازرسی به گونه‌ای که پیش از این برای بازرسانش ممکن بود را نخواهد داشت.

همزمان جیک سالیوان مشاور کاخ سفید در آمریکا گفت که جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور مصمم است که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود اما باور دارد که دیپلماسی بهترین راه ممکن برای این کار است.

سالیوان گفت که تهران هنوز به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو با میانجیگری اروپا، پاسخ نداده «اما این ایران است که اکنون از نظر دیپلماتیک در انزوا قرار دارد نه ایالات متحده و توپ اکنون در زمین ایران است.»

او تأکید کرد که واشینگتن، ادامه «ناعادلانه و غیرقانونی بازداشت گروگان‌های آمریکایی» از سوی ایران را نمی‌پذیرد.

سالیوان در زمینه دیگری با تأکید بر این که «پاسخ به روسیه ظرف چند هفته خواهد بود و محدود به تحریم‌ها نخواهد شد»، در خصوص سیاست چین پیرامون اطلاع‌رسانی درمورد کرونا گفت: «چین در مورد منشأ ویروس کرونا، شفاف نبوده ‌است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم