صالح: مهاجمان از یک شیوه کاملاً جدید برای بمب‌گذاری استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امرالله صالح معاون اول ریئس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 22 فوریه اعلام کرد، حالا مهاجمان از یک شیوه کاملاً جدید برای بمب‌گذاری در جاده‌های کابل استفاده می‌کنند. صالح مسئولیت تأمین امنیت کابل را نیز موقتاً به عهده دارد و هر روز نشست امنیتی را تحت نام «شش‌ونیم صبح» برگزار می‌کند.

صالح نتایج نشست امنیتی امروز خود را نشر کرد و نوشت: «به اساس ثبوت و مدارک قوی که در اختیار داریم، طالبان تروریست برمه‌های خاص را از پاکستان به دست آورده‌اند. این برمه‌ها را عمدتاً در موترهای سراچه جابجا می‌سازند و با توقف یک الی دو دقیقه‌ای می‌توانند یک سوراخ به عمق ده سانتی‌متر در سرک ایجاد نموده و به عجله و شتاب بمب را که هم‌رنگ سرک است جابجا می‌سازند، این روش آدم‌کشی و ترور اکنون افشا شده است».

او در ادامه نوشت: «سر از این لحظه به تمام پولیس هدایت صادر شد که موترهای سراچه و یا هم تمامی موترهای به‌اصطلاح غرفه‌دار، به‌خصوص موترهایی که سیت عقبی آن‌ها کشیده شده ‌باشند را دقیق تلاشی نمایند. پیدا شدن برمه با مشخصاتی که گفته شد، ثبوتی برای دست داشتن شخص در ترورهای شهری است».

امرالله صالح اظهار کرد، حمله انفجاری دیروز یک‌شنبه در شهر کابل نیز از این شیوه جدید استفاده شده بود که در نتیجه چهار نفر کشته شدند و پنج نفر دیگر زخم برداشتند.

واکنش‌ها؛ «مادر بلند شو»

پس از انفجار دیروز در شهر کابل، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست ‌به‌ دست شد که یک زن زخمی را نشان می‌دهد که در کنار جاده افتاده و دو کودک شان در کنارش گریه می‌کنند و با صدای بلند فریاد می‌زنند «مادر بلند شو».

این ویدیو با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد. کاربران افغان با استفاده از هشتگ «مادر بلند شو» ابراز همدردی کرده و از نهادهای امنیتی افغانستان شدیداً انتقاد کردند.

عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در توییتی نوشت: «این رسم انسانیت و دین محمد نیست. این جهالت محض‌ و بربریت عریان است. در کدام دین و آیین کشتن مادران و کودکان بی‌گناه تجویز شده است؟ نا اهلان از خدا بی‌خبر با این رفتارهای تان اسلام را نجس و انسانیت را شرم سار کردید!».

فریدون حسنی کاربر افغان نوشت: «شايد پرسوزترين جمله تاريخ بشريت همين ناله دو كودك در كنار مادر به خون افتاده شان باشد. مگر پرسوزترین ناله غیر از این بشر مگر تاکنون در خود دیده است. اینجا کسی پاسخگو نیست همه مسوولین به جای پاسخ‌گویی تنها خود را توجیه می‌کنند».

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و حملات هدفمند در افغانستان به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است که وزارت امور داخله این کشور اخیراً اعلام کرد که طالبان پشٌت این حملات دست دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم