جمهوری‌خواهان با فشار بر دولت بایدن: چرا باید به متحدان‌مان پشت کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریچارد گرنل رئیس سابق اطلاعات ملی آمریکا، با انتقاد از دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در برخورد با پرونده هسته‌ای ایران، گفت: «ایران نشان داد که می تواند به دولت بایدن فشار آورد تا امتیازات مربوط به برنامه سلاح‌های هسته‌ای خود را بدست آورد».

گرنل در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز، گفت: «ما تهدیدهای مقام‌های ایرانی را طی دو روز گذشته مشاهده کرده‌ایم ، آنها گفته‌اند که اگر همه تحریم‌ها را لغو نشود اجازه نمی‌دهند بازرسان آژانس بین المللی برگردند. ما در حال حاضر یک سیستم بازرسی بسیار ضعیف در آنجا داریم»

او خاطرنشان کرد: «وزرای خارجه اروپا گفتند که سخنرانی تهدیدآمیز ایرانی نشانه خوبی از چشم انداز صلح نیست، اما آنتونی بلینکن و بایدن وزیر امور خارجه رویکرد مخالف داشتند».

گرنل گفت: «من فکر می کنم درسی که ایرانیان آموخته‌اند هنگامی که از تهدید علیه ایالات متحده استفاده می کنند، دولت بایدن عقب نشینی می کند و پاسخ تهدید را به آنها نمی‌دهد».

از طرفی مایک ترنر نماینده جمهوری‌خواهان گفت كه برنامه «رادیكال» سیاست خارجی بایدن، سیاست ما را در خاورمیانه وارونه جلوه داده است و با بازگشت به توافق هسته‌ای راهی را برای ایران هموار کرده که به یک كشور هسته‌ای تبدیل شود».

این مقام جمهوریخواه از سیاست دوران باراک اوباما ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده به دلیل نادیده گرفتن متحدان ایالات متحده به شدت انتقاد کرد.

ترنر در اظهارات خود به «فاکس نیوز» افزود که توافق هسته‌ای 2015 ایران به طور جدی ناقص بود، زیرا مقررات اصلی مربوط به برنامه هسته ای ایران برای مدتی و سپس منقضی می شود و تهران مجاز به ادامه توسعه موشک‌های بالستیک خود ست.

او ادامه داد: «با بازگشت دولت بایدن به این توافق، آنها به ایران توانایی تبدیل شدن به یک کشور هسته‌ای را می‌دهند».

ترنر افزود:«علاوه بر تعامل با ایران، دولت بايدن به سوی چين گام بر داشته است چین که یکی دیگر دشمنان آمريكا به شمار می‌رود».

او گفت: «این اقدامات بزرگترين نقطه ضعف ما در عملکرد و حمایت از اقتصاد ما به شمار می‌رود».

او در پایان گفت، دولت بایدن به متحدان ما پشت كرده و با مخالفان آمریکا تعامل دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید