تنش امنیتی و نگرانی از وقوع درگیری‌های مسلحانه در طرابلس پایتخت لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی یورش شبه‌نظامیان الزاویه به میدان شهدا طرابلس، در واکنش به کشته شدن یکی از عناصر وابسته به این گروه در حادثه تیراندازی به سوی کاروان حامل فتحی باشاغا وزیر کشور دولت الوفاق، طرابلس پایتخت لیبی یکشنبه 21 فوریه 2021 صحنه تنش‌های امنیتی بود و نگرانی‌ها درباره احتمال وقوع درگیری‌های مسلحانه در این شهر شدت گرفت.

به گزارش رسانه‌های محلی لیبی دهها خودرو حامل افراد مسلح وابسته به شبه‌نظامیان الزاویه به میدان شهدا در مرکز طرابلس پایتخت لیبی یورش برده و راههای منتهی به این میدان را بستند.

در این میان مرکز شهر همچنین شاهد تیراندازی‌های هوایی افراد مسلح بود که پیش از عقب‌نشینی، به مقرهای وابسته به وزارت کشور حمله کرده بودند اما با مقاومت گروههای شبه‌نظامی وابسته به وزارت کشور مواجه شدند.

درگیری‌های میان این گروههای شبه‌نظامی در پایتخت لیبی باعث ایجاد رعب و وحشت در میان مردم شده و بار دیگر نگرانی‌ها درباره از کنترل خارج شدن اوضاع امنیتی را تشدید کرد.

از سویی وزارت کشور در دولت الوفاق، یکشنبه اعلام کرد که فتحی باشاغا وزیر کشور هنگام بازگشت به مقر اقامت خود در منطقه جنزور در غرب طرابلس، از یک ترور نافرجام جان سالم به در برده است.

در این حمله که طی آن از یک خودرو ضدگلوله به سوی کاروان حامل وزیر کشور تیراندازی شده، یکی از افراد گارد حفاظتی همراه وزیر کشور الوفاق مورد اصابت قرار گرفت و همچنین یکی از مهاجمان کشته و دو تن دیگر از آنها زخمی شدند.

این روایت وزارت کشور الوفاق اما از سوی دستگاه حفظ ثبات وابسته به شورای ریاستی و همچنین نیروهای محافظت الزاویه که در پی کشته شدن یکی از افراد این گروه به واکنش تهدید کرده بود، تکذیب شده است.

این در حالی است که دستگاه اجرایی جدید در لیبی که بیش از دو هفته پیش در شهر ژنو سوئیس انتخاب شده، خود را برای به دست‌ گرفتن زمام امور و مسئولیت‌ها آماده می‌کند که از جمله آنها یکپارچه کردن دستگاه امنیتی و مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی مسلح در لیبی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم