با این دارو یک پنجم از اضافه وزن خود را بکاهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

افزایش وزن یکی از مشکلات رایج در جوامع مختلف به‌خصوص در کشورهای توسعه یافته است، به گزارش نشریه «ژورنال نیوانگلند» به‌تازگی دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از داروی خاصی تا 20درصد وزن افراد را کاهش دهند.

افزایش وزن در ایالات‌متحده آمریکا به یکی از مشکلات اساسی تبدیل شده به‌شکلی که از سال 1999 تا اکنون معضل چاقی رشدی 50 درصدی را به خود دیده است.

Advertisement

این معضل که در نهایت منجر به ابتلا به دیابت، فشار خون بالا، مشکلات کبد، سرطان و ده‌ها بیماری دیگر می‌شود، ترسی را در زندگی روزمره مردم ایجاد کرده است.

برخلاف تمام راه‌هایی که قبلا برای کاهش وزن شنیده‌اید این‌بار دانشمندان توانسته‌اند دارویی به نام «سماگلوتید» که به‌گفته «ریچل باترهام» متخصص بیماری‌های چاقی و دیابت که تحقیقاتی در این زمینه انجام داده، «تاکنون هیچ دارویی به این شکل برای کاهش وزن مفید نبوده است.»

این تحقیقات روی 12هزار نفر انجام شده که بیشتر این افراد کاهش 20درصدی وزن را پس از مصرف این دارو تجربه کردند.

«سماگلوتید» بر روی یک هورمون به اسم GLP-1 تاثیر می‌گذارد، این هرمون به‌شکل طبیعی پس از سرو غدا در خون ترشح می‌شود. GLP-1 بر روی مرکز کنترل اشتها در هیپوتالاموس در مغز اثر گذاشته و احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد. با توجه به شباهت داروی سماگلوتید با این هورمون محققان درصدد برآمدند اثر این دارو را بر گیرنده‌های کنترل اشتها بررسی نمایند.

مصرف این دارو باعث می‌شود که کمتر گرسنه شوید و کالری کمتری دریافت کنید.

تحقیقات این را نیز نشان داد که این دارو بر تعدای از افراد مورد آزمایش تاثیر منفی گذاشت و در این افراد باعث ایجاد یبوست و احساس استفراغ شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم