تنش میان مجلس و دولت ایران بر سر اجرای قانون لغو تحریم‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک نماینده مجلس ایران اعلام کرد که رسیدگی به لایحه بودجه 1400 در مجلس متوقف شد، همچنین نمایندگان مجلس ایران استنکاف دولت از اجرای قانون مجلس را به قوه قضائیه ارسال کردند.

در پی سفر گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و گفت‌وگوهایی که درباره چگونگی انجام بازرسی‌های آژانس هسته‌ای انجام داد، توانست به توافقاتی که او آنها را «مثبت» خواند، برسد و این کشور را ترک کند. او در توئیتر خود در این باره نوشت: «درک فنی موقتی حاصل شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به راستی‌آزمایی ضروری و نظارت در ایران ادامه می‌دهد».

او افزود: «ما برای ادامه فعالیت‌های بازرسی به مدت سه ماه با ایران به توافق موقت فنی رسیدیم».

این موضوع باعث افزایش تنش میان مجلس و دولت ایران شد و نمایندگان نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.

مالک شریعتی نماینده مجلس ایران، دوشنبه 22 فوریه 2021 با انتشار متنی در توئیتر خود از توقف رسیدگی به لایحه بودجه 1400 خبر داد.

او در این باره اظهار کرد: «مجلس به دلیل تفاهم مشکوک دیروز دولت با آژانس و احتمال قوی نقض قانون اقدام راهبردی، از دستور رسمی خود خارج شد».

شریعتی همچنین بیان کرد که تا یک ساعت دیگر دولتی‌ها به مجلس آمده، گزارش می‌دهند.

همچنین نمایندگان مجلس ایران در جلسه علنی امروز طبق ماده 234 آیین‌نامه داخلی پارلمان با 221 رای موافق، 6 مخالف و 7 ممتنع با استنکاف دولت از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به قوه قضاییه موافقت کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه بررسی بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با دولت، کمیسیون امنیت ملی درخواست اعمال ماده 234 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس را کرده بود که در نهایت نمایندگان با آن موافقت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم