انعقاد قرارداد راهبردی سعودی با لاکهید مارتین برای انتقال فناوری‌های صنایع دفاعی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شرکت صنایع نظامی سعودی (SAMI) با مالکیت کامل صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و لاکهید مارتین ابرشرکت آمریکایی فعال در زمینه صنایع هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات یکشنبه 21 فوریه 2021 از انعقاد توافق‌نامه استراتژیک برای تاسیس پروژه مشترک همکاری‌های میان دو شرکت در زمینه تقویت توانمندی‌های دفاعی و امنیتی پادشاهی عربی سعودی و حمایت از توانایی‌های صنعتی آن و همچنین مشارکت در تحقق اهداف توسعه اقتصادی برنامه چشم‌انداز 2030 سعودی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این توافق‌نامه در حاشیه نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی دفاع « International Defence Exhibition & Conference» ((IDEX در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربی و از سوی ولید ابوخالد رئیس اجرایی شرکت صنایع نظامی سعودی (SAMI) و تیموتی کاهیل معاون اول بخش بین‌المللی شرکت لاکهید مارتین به امضا رسید.

به موجب این توفق‌نامه شرکت سعودی SAMI میزان %51 از سهام پروژه مشترک را مالک خواهد شد و در مقابل شرکت «لاکهید مارتین» %49 از سهام این شرکت را مالک می‌شود.

توافق‌نامه جدید توسعه توانمند‌یهای بومی‌سازی از طریق انتقال فناوری، دانش، آموزش کادرهای سعودی برای ساخت محصولات و ارائه خدمات به نفع نیروهای مسلح سعودی را شامل می‌شود.

ولید ابوخالد رئیس اجرایی شرکت صنایع نظامی سعودی گفت « همگام با برنامه چشم‌انداز توسعه 2030 سعودی در شرکت SAMI اقدام به شناسایی زمینه‌های همکاری می‌پردازیم که ما را در بنای بخش صنایع نظامی پایدار و خودکفا در پادشاهی سعودی یاری دهد، آنچه مسلم است مشارکت قوی و بلند مدت ما با لاکهید مارتین است که تاکیدی بر تعهد کامل ما است، توافق‌نامه پروژه مشترک گامی اساسی در روند تحقق اهداف آرمان‌گرایانه ما دارد و برای تحقق نتایجی بزرگ گام خواهیم برداشت و همچنین این مشارکت در تحقق تلاش‌های صندوق سرمایه‌گذاری عمومی از طریق شرکت SAMI در زمینه بومی‌سازی پیشرفته‌ترین فناوری‌ها و دانش و افزون بر آن ایجاد مشارکت‌های اقتصادی استراتژیک نقش خواهد داشت».

از طرفی تیموتی کاهیل معاون اول رئیس در شرکت «بخش بین‌المللی لاکهید مارتین» گفت:«سنگ‌ زیربنای مهمی را در روابط استراتژیک با شرکت صنایع نظامی سعودی قرار می‌دهیم. این تنها جزئی از تعهد بلند مدت ما برای حمایت از طرح‌های پادشاهی سعودی در بومی‌سازی و توسعه اقتصادی است و این توافق‌نامه در راستای راهبرد لاکهید مارتین برای توسعه مشارکت‌هایمان با پادشاهی عربی سعودی از طریق فراهم ساختن راهکارهای دفاعی و امنیتی موجود است که به محافظت از امنیت و شکوفایی برای دهه‌های پیش‌رو می‌انجامد».

پروژه مشترک «سامی - لاکهید مارتن» با هدف توسعه توانمندی‌ها در زمینه‌های فناوری‌های ساخت، فناوری‌های نرم‌افزاری، تکامل ساختارها و همچنین در زمینه ساخت، تعمیر و نگهداری هواپیماهای عمودپرواز و دارای بالهای ثابت، سامانه‌های دفاع موشکی و سامانه‌های موجود در ناوها طرح‌ریزی شده است.

مقر اصلی شرکت جهانی «لاکهید مارتین» متخصص در صنایع امنیت و فضا در شهر بتزدا ایالت مریلند آمریکا واقع است. این شرکت از سال 1965 و هنگام فروش اولین گروه از هواپیماهای باری «سی - 130» و «هرکولس C-130» با پادشاهی عربی سعودی سابقه همکاری دارد.

از آن زمان تاکنون شرکت لاکهید مارتین از پادشاهی عربی سعودی در زمینه‌های سامانه‌های پدافند هوایی و موشکی متکامل، فناوری‌های هواپیماهای جنگنده و هلی‌کوپترها، سامانه‌های دریایی و سیستم‌های ارتباطات ماهواره‌ای صنعتی همکاری حمایت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم