اختلاف میان نیروهای سیاسی در بغداد بر سر افزایش نیروهای ناتو در خاک عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تحسین الخفاجی سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در عراق یکشنبه 21 فوریه 2021 در واکنش به اخبار مربوط به افزایش نیروهای ناتو در این کشور، ضمن بیان این‌که ماموریت جنگی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش «تنها به ماموریت‌های هوایی محدود می‌شود»، اعلام کرد که ارقام متداول درباره تعداد نیروهای اضافی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عراق «دقیق» نیست.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از اظهارات الخفاجی در گفت‌وگو با شبکه خبری «العراقیه»، گزارش داد که گفته «ماموریت نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی مختص آموزش نیروهای عراقی است».

این مقام نظامی عراقی افزود که «ارقام مربوط به تعداد نیروهای اضافی ناتو دقیق نیست، و اظهارنظر درباره رسیدن نیروهای اضافی ناتو (به عراق) در حد گمانه‌زنی است».

از سوی دیگر این خبرگزاری از نعیم العبودی عضو ائتلاف الفتح در مجلس نمایندگان عراق نقل کرد که با افزایش تعداد نیروهای ناتو در عراق مخالفت کرده است.

العبودی همچنین هر گونه اطلاع ائتلاف الفتح از قصد دولت برای افزایش تعداد نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در عراق را تکذیب کرد.

این نماینده پارلمان عراق افزایش تعداد نیروهای ناتو را «بهانه‌ای برای افزایش نقش نیروهای آمریکایی در عراق توصیف کرد».

این عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق همچنین با اشاره به این‌که «نیروهای ناتو وارد عراق نخواهند شد و پارلمان مانع از این خواهد شد»، تاکید کرد که «افزایش تعداد نیروهای ناتو با مخالفت همه نیروهای پارلمانی مواجه است».

شایان ذکر است کشورهای عضو ناتو پنج شنبه در نشست مجازی وزرای دفاع خود تصمیم گرفتند ماموریت پیمان در عراق که در سال 2017 میلادی با هدف آموزش نیروهای عراقی برای نبرد با داعش آغاز شده را به شکل قابل توجهی تقویت کنند.

در همین راستا «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو طی سخنانی در پایان این نشست اعلام کرد که شمار نیروهای ناتو در عراق به تدریج از 500 نفر کنونی به چهار هزار نفر افزایش خواهد یافت.

از سویی لوید اوستن وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا جمعه گفت که گسترش ماموریت پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در عراق بنا به درخواست دولت بغداد انجام می‌گیرد.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از آن مطرح شد که سرتیپ «عثمان محمد» مسئول اطلاع‌رسانی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان ضمن استقبال از گسترش دامنه ماموریت و افزایش نیروها و مشاوران نظامی پیمان ناتو در عراق، تاکید کرد که این اقدام ناتو جهت ارتقای توانمندی‌های نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ برای پیشبرد جنگ علیه گروه «تروریستی» داعش صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید