آنتونی بلینکن: می‌خواهیم توافق با ایران برنامه موشکی این کشور را هم در بر گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 22 فوریه 2021 در همایش خلع سلاح گفت که کشورش خواهان تقویت و توسعه توافق هسته‌ای با ایران است به نحوی که این توافق برنامه موشکی و اقدامات منطقه‌ای ایران را هم در بر بگیرد.

بلینکن گفت که آمریکا هنوز به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای پای‌بند است است و دیپلماسی بهترین روش برای تحقق این هدف است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور تاکید دارد اگر ایران به «پای‌بندی کامل» به توافق هسته‌ای برجام که در سال 2015 امضاء شد، بازگردد، دولت ایالات متحده نیز چنین خواهد کرد.

او گفت واشنگتن می‌کوشد با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و ساخت موشک‌های بالستیک از سوی این کشور برخورد کرد و به گفته او «می‌کوشیم از طریق همکاری با همپیمانان و شرکاء برجام را طولانی‌مدت‌تر کرده و با موضوعات نگران‌کننده مانند رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و ساخت و انتشار موشک‌های بالستیک مقابله کنیم.»

بلینکن تاکید کرد: «ایران باید به توافق‌های ضمانتی که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد و همچنین تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند.»

تلاش‌های آمریکا برای گنجاندن برنامه موشکی ایران به برجام در حالی انجام می‌شود که این کشوراعلام کرده قصد دارد از بازرسی بازرسان بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای‌اش بکاهد. این بخشی از تلاش‌های تهران برای اعمال فشار بر کشورهای اروپایی و آمریکا برای کاهش تحریم‌هایی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با خروج از برجام دستور از سرگیری آنها را صادر کرد.

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم