فوری

پخش زنده

مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براى ادامه نظارت بر تأسیسات ايران وارد تهران شد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

کاظم غریب آبادی در توئیتی شامگاه شنبه 20 فوریه اعلام کرد، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد.

به گفته منابع رسانه‌ای ایران مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بدو ورود به تهران مورد استقبال بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی ایران و نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گرفت.

سفر مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران پس از آن صورت گرفت که مهلت تعیین شده از سوی تهران برای کاهش کار بازرسان بین‌المللی در آستانه پایان یافتن است

وزارت خارجه ایران: سفر مدیر کل ما را از تعلیق کار بازرسان منصرف نخواهد کرد

وزارت خارجه ایران گفت که سفر مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به این کشور تهران را از تعلیق کار بازرسان بین المللی منصرف نخواهد کرد.
وزارت امور خارجه ایران افزود، با توجه به ادامه تحریم‌ها از سوی آمریکا واشینگتن حق مذاكره در مورد سازوكار 1 + 5 را ندارد.

گروسی پیش از سفر به تهران در توییتی در حساب توئیتر خود تأکید کرده بود که برای یافتن راه حلی قابل قبول و منطبق با قوانین ایران و همچنین برای ادامه کار آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دیدار با مقامات ایرانی به این کشور سفر خواهد کرد.

او گفت که امیدوار است که این سفر به نفع همه تمام شود.

این دومین سفر گروسی به ایران از زمان تصدیش پست مدیرکلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. او پیشتر نیز به ایران سفر کرده و مقامات جمهوری اسلامی را برای همکاری با نهادهای بین المللی تشویق کرد.

این سفر درشرایطی انجام می‌شود که شمارش معکوس برای پایان ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی تهران برای پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی و متوقف‌کردن بازرسی‌های آژانس آغاز شده است.

مدیرکل آرژانتینی آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در شرایطی متفاوت و حساس و با ماموریتی شاید خاص به تهران سفر می کند؛ مدیرکلی که متعهد شده است بی‌طرفی، استقلال و حرفه‌ای گری را اصول اساسی کار آژانس قرار دهد.

گفتنی است که ایران به آژانس انرژی اتمی هشدار داده بود که از سه شنبه هفته آینده اجرای اقدامات داوطلبانه مربوط به پروتکل اضافی آژانس را متوقف می‌کند. این پروتکل به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد تا برای مدت طولانی بدون اطلاع قبلی از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید خواهند کرد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران