فوری

پخش زنده

ملاقات نخست‌وزیر جدید لیبی با فرستاده سازمان ملل

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

در چارچوب تلاش‌های پیگیرانه برای تشکیل دولت یکپارچه لیبی و انتخاب وزرا، عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر جدید، شنبه 20 فوریه با یان کوبیس فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی و شماری از مقامات ارشد هیئت اعزامی سازمان ملل، دیدار کرد تا راه‌های پیشبرد روند جدید دولت و یک کاسه سازی نهادها را با آنها در میان بگذارد.

الدبیبه در توییتی توضیح داد که در این نشست، اهمیت پیشبرد نقشه راه و همچنین رویکرد اجرایی در روند تشکیل کابینه و کار آن پس از گرفتن رای اعتماد، مورد بحث قرار گرفت.

او همچنین بر تلاش در راستای پیگیری ارتباط و همکاری مثبت با این هیئت اعزامی در راستای منافع کشور، تأکید ورزید.

حمایت سازمان ملل

بر اساس بیانیه هیئت اعزامی سازمان ملل برای حمایت لیبی، کوبیس نیز در دیدارش با الدبیبه، خشنودی خود را از قصد او برای تشکیل یک دولت فراگیر، اعلام کرد.

طرفین در مورد اهمیت برگزاری جلسه رسمی مجلس نمایندگان در اسرع وقت برای دادن رای اعتماد به کابینه، توافق کردند. کوبیس تعهد سازمان ملل را برای حمایت از قوه مجریه مرحله گذار در تلاش در راستای ایجاد اتحاد در لیبی و آماده‌سازی کشور برای انتخابات ملی در ماه دسامبر اعلام داشت.

آتش‌بس و خروج عوامل مزدور

در ادامه بیانیه آمده ‌است که کوبیس با دولت الوفاق در کمیته مشترک نظامی (5+5) در مورد راه‌هایی گفت‌و گو کردند که سازمان ملل و شرکای بین‌المللی می‌توانند به تسریع اجرای کامل توافق آتش‌بس و عقب‌نشینی همه نیروهای خارجی و مزدوران کمک کنند.

در این دیدار به موضوع نقض تحریم تسلیحاتی اعمال شده از سوی سازمان ملل، وحدت نهادهای نظامی و امنیتی و راه‌های تسریع باز شدن جاده ساحلی، پرداخته شد.

شایان ذکر است نخست‌وزیر جدید جمعه 19 فوریه به شرق کشور رفت و با عقیله صالح رئیس پارلمان، ملاقات کرد و سپس برای رایزنی در مورد تشکیل کابینه روانه طرابلس شد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران