فوری

پخش زنده

علائم شایع پس از دریافت واکسن کرونا چیست؟

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پروفسور ایاکو فوکوشیما کارشناس سازمان جهانی بهداشت در زمینه بررسی ایمنی و سلامت استفاده از دارو و واکسن، تأکید کرد که مسئولان بهداشتی، همه أنواع واکسن‌های کووید 19 را از نزدیک زیر نظر گرفته‌اند تا از ایمن بودن استفاده از آنها برای تمامی واکسینه شدگان، اطمینان یابند.

علائم شایع

پروفسور فوکوشیما در یک کلیپ ویدیویی که از تارنمای سازمان جهانی بهداشت و از طریق حساب‌های کاربری رسمی آن در شبکه‌های اجتماعی پخش شد، اظهار داشت که واکسینه‌شدگان با واکسن جدید کرونا، ممکن است به‌طور طبیعی، برخی عوارض جانبی را مشاهده کنند که نشان دهنده واکنش درست سیستم ایمنی بدن گیرنده در برابر ویروس است.

این عوارض جانبی عبارتند از:

-درد یا سرخی محل تزریق

-بالا رفتن اندک درجه حرارت بدن

-خستگی

-سر درد

-درد عضله یا مفاصل

توصیه برای وضعیت‌های نادر

پروفسور فوکوشیما با این توضیح که این علائم معمولاً کمتر از یک هفته ادامه دارند، هشدار داد اگر گیرنده واکسن دچار علائم شدیدتر شده یا این علائم مدت بیشتری ادامه یافت، باید با کلینیک یا مرکز پزشکی که دوز را دریافت کرده، مشورت کند.

به گفته پروفسور فوکوشیما اقدام به مشاوره و اطلاع به همان محل واکسیناسیون از این جهت مهم است که علاوه بر حفظ ایمنی سایر گیرندگان، در راستای حفظ سلامت شخص واکسینه شده نیز قرار دارد.

پروتکل جهانی

پروفسور فوکوشیما دربارهٔ پروتکل معمول در صورت مشاهده واکنش منفی به واکسن کووید ۱۹ گفت که ابتدا درمان لازم برای شخصی که بیش از یک هفته از علائم رنج می‌برد یا دچار عوارض جانبی شدیدتری است، ارائه شده و سپس تحقیقات برای ارزیابی علت بروز علائم و اندازگیری میزان شیوع آنها در همان جامعه یا کشور انجام می‌گیرد تا روشن گردد که مسئله، مربوط به مشکلات ذخیره‌سازی واکسن، حمل و نقل یا روش تزریق است.

آزمایش‌های دقیق

پروفسور فوکوشیما با تأکید بر این که در صورت مشکوک شدن به واکنش منفی حقیقی، مقامات بهداشتی ممکن است بلافاصله تصمیم به توقف استفاده از واکسن بگیرند، توضیح داد که سازمان جهانی بهداشت از این اقدامات پشتیبانی کرده و واکنش به واکسن‌ها را در سراسر جهان زیر نظر دارد. او درعین حال خاطر نشان کرد که بروز مشکلات جدی بهداشتی ناشی واکسن، بسیار نادر است زیرا قبل از شروع توزیع واکسن‌های مورد تأیید جهانی سازمان، همه واکسن‌ها کووید19 تحت آزمایش دقیقی قرار می‌گیرند که برای اطمینان یافتن از ایمن بودن آنها طراحی شده ‌است.

بهترین اقدام

پروفسور فوکوشیما در پایان گفت: روشن شده که واکسن‌ها به میزان قابل توجهی، خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهند، بنابراین دریافت واکسن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای محافظت از خود، خانواده و عزیزان در برابر کووید19 انجام داد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران