فوری

پخش زنده

تظاهرات بازنشستگان در اعتراض به فقر و محرومیت در شهرهای ایران

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

بازنشستگان ایرانی یکشنبه 21 فوریه در اکثر شهرهای این کشور با تجمعات خود به عدم تناسب حقوق بازنشستگی با تورم ثابت اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌های ایالات متحده، شرایط دشوار معیشتی و قرار گرفتن در زیر خط فقر از یک سو و گسترش فساد و حیف‌ومیل در راستای تأمین بودجه شبه‌نظامیان وفادار به نظام در راستای پروژه توسعه‌طلبانه و بلندپروازانه تهران درمنطقه از سوی دیگر اعتراض کردند.

بازنشستگان که حدود 4 و نیم میلیون نفر هستند، برای خروج از خط فقر (که ماهانه 4 میلیون تومان برآورده شده)، خواستار افزایش مستمری خود هستند، در حالی که مستمری بازنشستگان صندوق تأمین اجتماعی، از سه میلیون تومان تجاوز نمی‌کند اما تورم و بهای اجناس و خدمات مرتباً سیر صعودی دارد.

تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان در تهران، اهواز، تبریز، مشهد، اصفهان، اراک، قزوین، خرم‌آباد و دیگر مناطق یکشنبه 21 فوریه برگزار شد که طی آن بازنشستگان شعارهایی مانند: «وعده وعید کافیه … سفره ما خالیه»، «خواسته اصلی ما .. حقوق مثل تورم»، «صندوق بازنشسته .. اسیر دزدها گشته»، «کشتی بازنشسته .. دیگر به گل نشسته» سردادند.

شکایت دولت از کمبود منابع مالی و صرف پول به نفع شبه‌‌نظامیان

طبق ماده 96 قانون تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگی در ایران باید متناسب با افزایش هزینه‌های معیشتی افزایش یابد که دولت ایران به بهانه کمبود منابع به آن پایبند نمانده، اما رژیم درعین حال به حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه‌نظامیان وفادار به خود در عراق، لبنان، یمن و سوریه ادامه می‌دهد.

شایان ذکر است که بازنشستگان همچنین بر حق خود در تأسیس یک سازمان صنفی مستقل برای دفاع از حقوق خود و اطمینان از دریافت خدمات مناسب، تأکید می‌کنند.

این نخستین‌بار نیست که بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران، دست به تظاهرات می‌زنند که هر از چند گاهی تکرار شده و آخرین آن‌ها در 14 فوریه جاری بود. بر اساس گزارش مطبوعات ایران، بازنشستگان در برابر ساختمان سازمان تأمین اجتماعی ایران در تهران تجمع کرده و نمایندگان آنها وارد این سازمان شده و مشکلات خود را با رئیس امور بهداشت و درمان این سازمان در میان گذاشتند.

یک مقام مسئول در آن زمان به بازنشستگان گفت که لایحه‌ای برای تصویب افزایش 100 درصدی حقوق بازنشستگان به مجلس ارائه شده اما اعتراضات امروز نشان داد که این وعده‌ها، عملی نشده‌اند.

به گفته حسن صادقی رئیس سندکای کارگران در مصاحبه با خبرگزاری کارگران «ایلنا»، مطالبه اصلی بازنشستگان، درج 90 هزار میلیارد تومان سود سازمان تأمین اجتماعی در بودجه سال آینده ایران (که از 22 مارس آغاز می‌شود) و برداشتن تبعیض میان افراد مشمول سازمان بیمه‌های اجتماعی، بازنشستگان دولت و ارتش است.

خلف وعده نمایندگان در پشت پرده

صادقی گفت اگرچه نمایندگان مجلس به بازنشستگان اطلاع داده‌اند که در نظر دارند، 90 هزار میلیارد تومان به بودجه جدید بیمه‌های اجتماعی اضافه کنند ولی «آن‌ها در پشت پرده، برخلاف وعده‌های خود عمل می‌کنند.»

مجلس ایران تابستان سال گذشته تصمیم گرفت حداقل حقوق بازنشستگان با 30 سال سابقه کاری را 68 درصد افزایش دهد تا به حدود دو میلیون و 800 هزار تومان برسد اما خط فقر در ایران، 4 میلیون تومان است و لذا همه بازنشستگان سازمان بیمه‌های اجتماعی، باقی عملاً زیر خط فقر هستند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران