وزیر بهداشت ایران: در خوزستان گرفتار «ویروس انگلیسی» شده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که مرزهای غربی بین این کشور و عراق بسته شده و ویروس جهش‌یافته که آن را «ویروس انگلیسی» خواند، در کل ایران در چرخش است و گرفتاری عمده‌ای در «خوزستان» ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، شنبه 20 فوریه 2021، سعید نمکی درباره ویروس جهش‌یافته کرونا گفت: «این ویروس فراتر از مواردی است که قبلاً گفته شده است، این ویروس انگلیسی در کل کشور در چرخش است».

به گفته او، هفته گذشته گزارش‌هایی از ابتلا و مرگ و میر در قزوین و البرز رسیده است.

نمکی در ادامه بیان کرد: «گرفتاری عمده‌ای در خوزستان پیدا کرده‌ایم، متاسفانه در شادگان به عنوان اولین کانون و سپس در رامهرمز، اهواز و آبادان، به شدت گرفتار ویروس کرونای انگلیسی شده‌ایم، این ویروس سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است برخلاف حرفی که ابتدا انگلیسی‌ها می‌ز‌دند، ویروس انگلیسی ابتلا و بیماری‌زایی و مرگ بالاتری نسبت به ویروس ووهان دارد‌».

او ادعا کرد که کانون اصلی ویروس جهش‌یافته کرونا در خوزستان، مسافرانی بودند که از کشور عراق می‌آمدند به همین علت مرزها بسته شد و تا اطلاع ثانوی عبور و مروری در این مرزها انجام نمی‌شود.

چندی است پس از شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا گزارش‌هایی درباره قرمز شدن دوباره وضعیت اهواز و شهرهای اطراف آن منتشر شد.

قاسم سلیمانی‌دشتکی استاندار جدید خوزستان 18 فوریه 2021 نیز در این باره گفته بود که گونه جهش‌یافته کرونا به خوزستان از عراق وارد این استان شده است و به همین علت از روز شنبه به مدت یک هفته مرزهای شلمچه و چذابه برای ورود مسافر بسته می‌شود تا امکانات تست سریع و قرنطینه موقت چند ساعته برای گرفتن نتیجه تست در محل این دو مرز با رعایت استانداردها و به شیوه مطلوب فراهم شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، او با بیان اینکه در پیک فعلی، ابتلای جوانان زیاد بوده و افراد دارای بیماری زمینه‌ای، مادران باردار و شیرده و افراد مسن بیشترین درصد از مرگ و میر را تشکیل می‌دهند، افزود: «فرهنگ عزاداری‌ها و جشن‌ها در برخی شهرها و مناطق استان زیاد و عامل بسیاری از موارد ابتلا و تلفات بوده است».

شکراله سلمان‌زاده رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز طی روزهای اخیر از مشاهده کرونای جهش‌یافته در شهرستان‌های شادگان، آبادان و خرمشهر خبر داد و تاکید کرد که این ویروس خطرناک با سرعت در منطقه جنوب غرب خوزستان در حال گسترش است.

بر اساس گزارش ایرنا، او در ادامه اظهار کرد: «در 24 ساعت گذشته 163 مورد جدید مثبت کرونا در منطقه جنوب غرب خوزستان شناسایی شد که شامل 33 نفر در آبادان، 32 نفر خرمشهر و 98 نفر در شادگان می‌باشند که ابتلای آنها به کرونا قطعی گزارش شده است».

به گفته او، طی دو هفته اخیر در فاصله زمانی نسبتا کوتاه، رشد تصاعدی آمار بیماران مبتلا به کرونا موجب خیز تند بیماری در این استان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم