مدیر آژانس جهانی هسته‌ای در تهران برای یافتن راه حل قابل قبول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چند روز پیش از مهلت تعیین شده از طرف ایران برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از تأسیسات اتمی خود، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شنبه 20 فوریه وارد تهران می‌شود تا در مورد از سرگیری نظارت بر تأسیسات هسته‌ای ایران از سوی این آژانس، به توافق برسد.

این مقام بین‌المللی در توییتی تأکید کرد که «برای دیدار با مقامات ایرانی به منظور یافتن راه حل قابل قبول و مطابق با قوانین ایران، به تهران خواهد رفت تا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند فعالیت‌های بازرسی ضروری خود در ایران را ادمه دهد. به امید موفقیتی که به نفع همه باشد.»

آیا تهران غرق در بازارگرمی‌ها خواهد شد؟

بسیاری از ناظران با اعلام آمادگی دولت بایدن در چند ساعت گذشته برای بازگشت به مذاکرات در مورد برجام و پذیرفتن درخواست اتحادیه اروپا در این زمینه، از بازارگرمی‌های سیاسی در تهران و لجاجت تندروها ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیشتر، ایران به آژانس انرژی هسته‌ای اطلاع داده بود که از سه‌شنبه هفته آینده، اجرای اقدامات شفاف‌سازی داوطلبانه مربوط به پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

بازدیدهای بدون اطلاع قبلی

این پروتکل به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد تا برای مدت طولانی، سرزده از تأسیسات ایران، بازدید کنند.

این دسترسی نامحدود بازرسان به تأسیسات هسته‌ای ایران بر اساس پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، بخشی از برجام است که هدف آن، جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای از سوی ایران بود.

مجلس ایران از دولت خواسته بود، طبق قانونی که در دسامبر گذشته تصویب شد، در صورتی که ایالات متحده تحریم‌ها را تا 23 فوریه لغو نکند، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف سازد.

به گزارش رویترز، این موضوع همزمان با افشاگری عصر دیروز دیپلمات‌ها بود، بر این اساس که بازرسان آژانس انرژی هسته‌ای، نشانه‌هایی از اورانیوم را در دو سایت ایرانی که سال گذشته مورد بازرسی قرار گرفته بود، پس از ماه‌ها تعلل، ردیابی کردند.

آنها همچنین افزودند که این آژانس قصد دارد تهران را به دلیل ناتوانی در توضیح این موضوع، مورد سرزنش قرار دهد که می‌تواند تلاش‌های آمریکا برای احیای دیپلماسی هسته‌ای را پیچیده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید