بازرسان آژانس در دو منطقه اعلام نشده ایران آثار اورانیوم پیدا کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آثار اورانیوم را در منطقه‌ای از ایران پیدا کرده‌اند و تهران هیچ توضیح و پاسخ قانع‌کننده‌ای درباره دلایل وجود اورانیوم در این دو منطقه ارائه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک آژانس پس از پیدا کردن اورانیوم گزارش جدی علیه ایران ارائه خواهد کرد و از ایران خواهد خواست گفت‌وگوهایی در این‌باره صورت گیرد.

Advertisement

بازرسان بین‌المللی این آثار اورانیوم را در منطقه‌ای پیدا کردند که بیش از 20 سال غیرفعال هستند و این کشفیات جدید نشان می‌دهد که ایران با سوء نیت به توافق هسته‌ای برجام پای‌بند نبود.

این بازرسان باور دارند در یکی از این دو نقطه اورانیوم غنی‌سازی شده و در دیگری آزمایش انفجار صورت گرفته است.

علیرغم اینکه این دو منطقه بیش از دو دهه غیرفعال هستند، اما مخالفان توافق برجام از جمله اسرائیل می‌گویند که این دلیلی بر فعالیت‌های اتمی پنهانی ایران است و این کشور حسن نیت نداشته است.

کاظم غریب‌آبادی سفیر ایران در آژانس و همچنین خود آژانس از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کردند.

یک مقام ایرانی عالی‌رتبه گفت: «چیزی برای پنهان کردن نداریم و از این رو به بازرسان اجازه بازرسی این دو نقطه را دادیم.»

هفت دیپلمات به رویترز گفته‌اند از آنجا که ایران هیچ دلایل قانع‌کننده‌ای درباره چرایی وجود ذرات اورانیوم در این دو نقطه اعلام نشده ارائه نداده، آژانس ایران را توبیخ خواهد کرد. این توبیخ ممکن است در گزارش سه‌ماهه و یا در یک گزارش اضافی در همان تاریخ اعلام شود.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باور دارند که ایران یک برنامه پنهانی برای ساخت سلاح اتمی دارد که از سال 2003 آن را متوقف کرده است. ایران این ادعاها را رد می‌کند.

آثار اورانیوم در یک بازرسی سرزده در ماه‌های آگوست و سپتامبر سال گذشته پیدا شد. ایران پیش از آن به مدت 7 ماه دسترسی به این دو مرکز را ممنوع کرده بود.

روزنامه وال‌ستریت ژورنال پیش از این گزارش کرده بود که یک ماده رادیو اکتیو در نمونه‌های اخذ شده از این دو مرکز دیده شده است. در این گزارش اشاره‌ای به نوع این ماده رادیو اکتیو نشد. چهار دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفتند که این ماده رادیو اکتیو پیدا شده، اورانیوم بود.
منبع خبری دیگری هم به رویترز گفت اورانیومی که در سال گذشته در ایران پیدا شد، غنی‌سازی نشده بود، اما همین وجود اورانیوم نشان می‌دهد که در آن مناطق فعالیت هسته‌ای اعلام نشده وجود داشت و ایران باید در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کرد.

رویترز در ادامه گزارش کرد که نتایج کامل بازرسی‌های آژانس از ایران، تحت حفاظت امنیتی بسیار شدید در درون آژانس قرار دارد و تنها کشورهای معدودی از جزئیات آن خبر دارند.

پنج دیپلمات گفته‌اند که ایران جواب‌های قانع‌کننده‌ای در این زمینه ارائه نکرده است. دو تن از دیپلمات‌ها گفتند که ایران به آژانس گفته این آلودگی رادیو اکتیو به دلیل انتقال دستگاه‌های آلوده از مراکز دیگر به این دو نقطه بوده است اما بازرسی‌های آژانس نشان داد که ذرات پیدا شده با مواد موجود در آن مراکز تطابق ندارد.

یک منبع دیپلماتیک که به بخشی از این گزارش‌ها دسترسی دارند گفت ایران جواب‌های غیرقابل باوری در این زمینه ارائه کرده و به گمان او ایران در پی خرید زمان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم