ایران «به‌رغم کش و قوس‌های زیاد» بازگشت همه اطراف به برجام را پیش‌بینی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علیرغم تأکید دولت آمریکا مبنی بر اینکه تحریم‌های ایران را قبل از بازگشت پیشاپیش ایران به تعهدات برجامی خود لغو نخواهد کرد، دولت ایران شنبه 20 فوریه، خوش‌بینی خود نسبت به برداشته‌شدن این تحریم‌ها را ابراز داشت.

علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی در نوشتاری در روزنامه ایران در این رابطه نوشت: «اکنون نیز با اطمینان می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که به‌رغم کش و قوس‌های دیپلماتیک که مقدمه طبیعی در بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات و از جمله لغو تمامی تحریم‌ها در آینده نزدیک است، ابتکارهای دیپلماتیک به خوبی و تا رسیدن به نتیجه مطلوب عمل خواهند کرد.»

تندروی‌های کیهان

این اظهار نظر سخنگوی دولت روحانی با تنش آفرینی‌های رسانه‌های نزدیک به خامنه‌ای رهبر نظام و بخصوص تندوری‌های روزنامه کیهان مغایرت دارد که پیشتر، بازگشت به برجام را منوط به برداشته‌شدن تحریم‌ها از سوی آمریکا ذکر کرده بود.

حسین شریعتمداری نماینده خامنه‌ای در کیهان در نوشتار خود در این روزنامه تأکید کرد که درخواست پمپئو از شورای امنیت درخصوص فعال سازی مکانیزم ماشه، به شکل رسمی رد شد و به همین دلیل امتیازی که دولت بایدن به‌زعم خود در مورد لغو فعال سازی مکانیزم ماشه به ایران می‌دهد، عملاً وجود خارجی ندارد.

شریتعمداری تأکید کرد که تنها راه پیشروی آمریکا برای بازگشت به برجام، برداشتن تمامی تحریم‌ها و راستی‌آزمایی این موضوع می‌باشد.

شریعتمداری افزود که مذاکره با آمریکا در کار نخواهد بود و در صورت لغو همه تحریم‌ها، آمریکا می‌تواند به گروه 5+1 و برجام بپیوندد.

گفتنی است که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه 19 فوریه در کنفرانس امنیتی آنلاین مونیخ، آمادگی کشور خود را برای انجام مجدد مذاکرات با شورای امنیت سازمان دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود، اما بر ضرورت مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه تأکید ورزید.

بایدن اعلام کرد که ایالات متحده برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده ایران با قدرت‌های بزرگ جهان همکاری خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید