فوری

پخش زنده

جو بایدن: اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه باید متوقف شود

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا روز جمعه 19 فوریه 2021 خواستار متوقف شدن اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه شد و گفت که باید به این اقدامات ایران واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «ایران باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه پایان دهد … باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه واکنش نشان دهیم».

او که پیشتر از ایران خواسته بود که تعهدات برجامی خود بازگردد، گفت: «می‌کوشیم سازوکار 5+1 برای مذاکره با ایران را دوباره فعال کنیم».

بایدن در بخش دیگری از سخنانش به داعش و القاعده هم اشاره کرد و افزود: «می‌کوشیم افغانستان دوباره به مرکزی برای سازمان القاعده تبدیل نشود … اجازه نمی‌دهیم داعش خاورمیانه، اروپا و آمریکا را تهدید کند».

او با تاکید بر اینکه «باید مانع دسترسی سازمان‌های تروریستی به تسلیحات پیشرفته شد»، توضیح داد: « ماموریت ما در عراق برای رویارویی با تهدیدات داعش حیاتی است».

روابط آمریکا و اروپا بخش دیگری از سخنان رئیس‌جمهوری ایالات متحده بود که در آنها وعده داد که « به همکاری با ناتو متعهدیم» و گفت:« تقویت همکاری بین اروپا و آمریکا برایمان مهم است».

بایدن گفت که دستور داده خروج نظامیان آمریکایی از آلمان متوقف شود و تاکید که «باید با اروپا همکاری کاملی داشته باشیم تا در مقابل تهدیدات روسیه بایستد» زیرا که به گفته او «روسیه به دموکراسی و شیوه زندگی ما حمله کرد».

رئیس‌جمهوری آمریکا چین را «تهدیدی برای ساختار اقتصاد جهانی» توصیف کرد که باید با آن مقابله کرد و گفت: «باید برای یک رویایی استراتژیک و طولانی‌مدت با چین آماده شویم»

درباره بحران جهانی کرونا هم بایدن متعهد شد که در چارچوب ابتکار کوواکس 2 میلیارد دلار برای واکسیناسیون کشورهای فقیر اختصاص دهد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران