فوری

پخش زنده

بیانیه اروپایی آمریکایی: باید کشورهای منطقه را در مذاکرات هسته‌ای شرکت داد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزرای امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 در بیانیه مشترکی تاکید کردند که توافق هسته‌ای با ایران باید از طریق مشورت کردن با کشورهای منطقه تقویت شود و شرط بازگشت آمریکا به این توافق، التزام کامل ایران به آن است.

پس از این دیدار که به میزبانی پاریس انجام شد، وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد: «درباره ایران، تروئیکای اروپایی و ایالات متحده تاکید دارند که منافع امنیتی اساسی آنها در عدم انتشار تسلیحات اتمی و تضمین عدم دسترسی ایران به بمب اتمی است.»

وزاری امور خارجه حاضر در این نشست بر نگرانی مشترک خود درباره اقدامات اخیر ایران برای تولید اورانیوم با غنی‌سازی 20 درصد و اورانیوم فلزی تاکید دارند.

پیش از این امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 اعلام کرده بود که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

او گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

مکرون که در نشست ناتو سخن می‌گفت بر ضرورت حضور سعودی در گفتگوهای هسته‌ای با ایران تاکید کرد و گفت: «همه توانم را به کار می‌گیرد که هر ابتکار آمریکایی برای گفتگو با ایران – که گفتگوهای سختی است- را حمایت کنم و امیدوارم کنم در این زمینه تسهیل کننده باشم.»

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه 29 ژانویه 2021 هم در گفتگو با العربیه تاکید کرده بود که هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی در آن ضروری خواهد بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه در آن زمان گفت: «در منطقه [خاورمیانه] باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هر توافقی با ایران، شریک کنیم.»

مکرون در ادامه افزود: «نباید اشتباه سال 2015 را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم.»

تبلیغات

برگزیده های کاربران