فوری

پخش زنده

بریتانیا: نادیده ‌گرفتن نقض برجام از سوی تهران مجاز نیست

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

بریتانیا جمعه 19 فوریه تأکید کرد که ایران باید به تعهدات برجامی خود بازگردد. جیمز کلیفرلی وزیر مشاور در امور خارجه بریتانیا خاطرنشان کرد که غرب نباید سیگنال‌هایی را ارسال کند که بیانگر آمادگی برای نادیده‌گرفتن موارد نقض تهران و عدم پایبندی به مفاد برجام است.

لاپوشانی

او در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی افزود: «فکر نمی‌کنم ما باید سیگنالی ارسال کنیم که این تخلفات را نادیده گرفته و این موارد را لاپوشانی می‌کنیم.»

کلیفرلی گفت: «این به ایران بستگی دارد زیرا آن‌ها هستند که تعهدات برجامی را نقض می‌کنند و می‌توانند به تعهدات خود بازگردند.»

کار ساده‌ای است

این مواضع پس از آن بود که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته تأکید کرد که درخواست اتحادیه اروپا را برای بحث در مورد بازگشت به برجام، پذیرفته ‌است

در همین اثنا محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جمعه 19 فوریه گفت که ایران «با برداشته شدن تحریم‌های ایالات متحده، بلافاصله از اقدامات مربوط به برنامه هسته‌ای خود عقب خواهد نشست» که بیانگر موضع مثبت تهران در مورد پیشنهاد واشینگتن برای احیای مذاکرات است.

او در توییتی نوشت: «وقتی تحریم‌ها برداشته شود، ما بلافاصله ازتمام گام‌هایی که برداشته ایم، برمی گردیم. این کار ساده‌ای است.»

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز روز گذشته اعلام کرد که در صورت پایبندی کامل توافق تهران به برجام، بایدن به آن بازخواهدگشت.

در حالی که بریتانیا، فرانسه و آلمان با ابراز نگرانی عمیق از اقدامات اخیر ایران، به ویژه افزایش میزان تولید اورانیوم غنی شده 20 درصدی، از تهران خواستند که از هرگونه تخلف، خودداری کرده و به تعهدات برجامی‌اش بازگردد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران