فوری

پخش زنده

بازداشت دوتابعیتی‌ها از سوی ایران به هدف بازگرداندن اسدی

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

طبق گزارش روزنامه فرانسوی لو فیگارو، ایران در فاصله صدور حکم علیه اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم شده خود در بلژیک، یک شهروند ایرانی - فرانسوی و یک شهروند آلمانی را دستگیر کرده ‌است.

بر اساس این گزارش، ایران این دو نفر را قبل از رای دادگاه بلژیک که در 4 فوریه علیه اسدی صادر شد، به عنوان ابزاری برای اعمال فشار در راستای آزاد کردن او دستگیر کرده‌ است.

بر همین اساس، یک شهروند فرانسوی ایرانی‌تبار هنگام به پروازدر آوردن یک پهپاد درمنطقه کویر، دستگیر شد.

20 سال زندان

گفتنی است که دادگاهی در بلژیک در اوایل ماه فوریه، اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در وین را به دلیل تلاش برای منفجر کردن کنفرانس سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس به 20 سال حبس محکوم کرد و سه نفر از همدستان او نیز به زندان‌های بلند مدت محکوم شدند.

این درحالی است که وزارت امور خارجه ایران ضمن اعتراض به این حکم، اعلام کرد که حق بازخواست» را برای خود محفوظ دانسته و «از همه ابزارهای سیاسی و قانونی» در این راستا استفاده خواهد کرد.

سیاست غیرقابل پذیرش

این تحولات تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که 58 کشور در بیانیه‌ای اعلام کردند، دستگیری اتباع خارجی و استفاده از آنها به عنوان اهرم فشار، سیاستی غیرقابل پذیرش است.

مارک گارنو وزیر امور خارجه کانادا تأکید کرد که هدف از صدور این بیانیه، افزایش فشار دیپلماتیک بر کشورهایی است که مرتکب چنین اقداماتی می‌شوند.

امتیازدهی کشورهای غربی

افشای این اطلاعات در حالی صورت گرفت که ایالات متحده پنج‌شنبه 18 فوریه آمادگی خود را برای گفت‌وگو با ایران در مورد چگونگی بازگشت دو کشور به برجام با هدف جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته ای اعلام داشت.

ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز در بیانیه‌ای مشترک از ایران خواستند تا همه شهروندان خود را که خودسرانه بازداشت شده‌اند، آزاد کند و این درحالی است که فعالان حقوق بشر، ایران را به دستگیری دوتابعیتی‌ها در تلاش برای گرفتن امتیاز از کشورهای غربی متهم کردند ولی تهران سیاسی بودن دستگیری این افراد را انکار کرده و بسیاری از اتباع خارجی زندانی در ایران را به جاسوسی متهم می‌کند.

گفتنی است که تهران، تلاش‌های بی‌وقفه‌ای را برای آزادی اسدالله اسدی، افسر اطلاعاتی خود به خرج داد که تحت پوشش دبیر سوم سفارت ایران در اتریش کار می‌کرد و در دادگاه بلژیک در شهر آنتورپ به دلیل رهبری یک گروه تروریستی، محکوم به 20 سال زندان شد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران