.
.
.

آنگلا مرکل: می‌کوشیم مذاکرات را با ایران از سر بگیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد کشورش آماده است در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا از روی ایران، همه اقدامات خود در زمینه کاهش تعهدات برجامی را به عقب برگرداند، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز جمعه 19 فوریه 2021 گفت که برلین می‌کوشد مذاکرات با ایران را از سر بگیرد.

مرکل روز چهارشنبه به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داده بود که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان هم روز پنج‌شنبه پس از دیدار با همتایان آمریکایی، فرانسوی و بریتانیایی خود گفت که ایران در حال بازی با آتش است. او گفت که کاهش تعهدات برجامی ایران و اقدام آنها به کاستن شفافیت برنامه هسته‌ای خود نشان از آن دارد که تهران در پی گشایش نیست و در پی وخیم‌تر کردن اوضاع است و این بازی با آتش است.

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا هم روز جمعه 19 فوریه 2021 خواستار متوقف شدن اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه شد و گفت که باید به این اقدامات ایران واکنش نشان داد.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که «ایران باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه پایان دهد … باید به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه واکنش نشان دهیم».

او که پیشتر از ایران خواسته بود که تعهدات برجامی خود بازگردد، گفت: «می‌کوشیم سازوکار 5+1 برای مذاکره با ایران را دوباره فعال کنیم».