فوری

پخش زنده

آمریکا و توافق هسته‌ای فراگیرتر که چه بسا شامل برنامه بالستیک ایران نیز بشود

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

اگرچه ایالات متحده پنج‌شنبه 18 فوریه اعلام کرد که درخواست اتحادیه اروپا برای مذاکره در مورد برجام را پذیرفته اما بسیاری از مسائل هنوز بلا تکلیف مانده‌اند.

در حالی که یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر تأکید کرده بود که هیچ امتیازی در این پرونده مشکل‌ساز، داده نخواهد شد، منابع آگاه جمعه 19 فوریه به روزنامه «پولیتیکو» خاطرنشان کردند که توافق هسته‌ای، احتمالاً شامل محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیک ایران نیز بشود.

به گفته منابع مزبور، این موضوع شامل کاهش محدود تحریم‌ها علیه ایران در ازای کاهش درصد غنی سازی اورانیوم خواهد شد.

گفت‌وگوهای فراگیر

پلتیکو به نقل از پنج نفر از آگاهان به بحث‌های جاری، نوشت که گفت‌وگوهای گسترده‌ای میان مشاوران ارشد دولت بایدن در مورد راه‌های بهینه برای بازگشت به برجام با در نظر گرفتن جلوگیری از بازگشت به توافق اصلی، در جریان است.

در همین حال، طرفداران برجام نگرانند که بایدن، بازگشت توأم با تأمل و کندی را از خود نشان دهد که زمینه را برای منتقدان برجام از جمله دموکرات‌های ارشد و سیاستمداران ایرانی هموار سازد که چشم به راه انتخابات آینده در ماه ژوئن هستند.

این محافل در عین حال با دیده تردید به تلاش‌های مداوم تهران برای زیر فشار قرار دادن بایدن به هدف حرکت سریعتر و لغو تحریم‌ها به عنوان بخشی از بازگشت به توافق اصلی می‌نگرند. شاید از جمله شگردهای ایران، تعیین زمانی در هفته آینده برای ممنوع کردن ورود بازرسان آژانس جهانی انرژی هسته‌ای باشد.

مذاکرات پر نشیب و فراز و طولانی

این تحولات و نگرانی‌ها در حالی است که چشم‌ها امروز معطوف به سخنرانی شده ‌است که بایدن در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ برای رهبران جهان ایراد خواهد کرد.

شکی نیست که ایران به همراه سایر کشورها که می‌کوشند مقاصد رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در مورد برجام را پیش‌بینی کنند، به سخنان او گوش فرا خواهند داد.

راستای کلی تحولات تا این لحظه بیانگر ترمیم کامل متن اصلی برجام است ولی به گفته بسیاری ازناظران، گریزی از مذاکرات پر نشیب و فراز و طولانی وجود ندارد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران