فوری

پخش زنده

آمریکا: ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پس از آنکه ایران اعلام کرد که به روند مجوزدهی به بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان می‌دهد، ایالات‌متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 اعلام کرد که ایران با پای‌بندی به توافق هسته‌ای فاصله دارد.

پیش از این بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای از قصد آمریکا برای بازگشت به روند دیپلماسی درباره ایران استقبال کرده اما از نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران ابراز نگرانی کردند.

به باور تحلیلگران ایران از کاهش تعهدات برجامی به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر دیگر کشورهای باقی‌مانده در برجام از جمله فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه و چین استفاده می‌کند تا از آنها امتیازات بیشتری بگیرد.

براساس قانونی که مجلس ایران در ماه دسامبر آن را تصویب کرد، در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها دولت ایران موظف است فعالیت‌های بازرسان آژانس در ایران را کاهش دهد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که براساس این قانون، دولت ایران برای اجرایی کردن آن تا حدود 21 فوریه وقت دارد.

در همین راستا آلمان اقدامات ایران را بازی با آتش خواند و از تهران خواست دست به تنش‌زایی نزند. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه 17 نوامبر 2021 به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داد که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان هم روز پنج‌شنبه کفت که اقدامات اخیر ایران مانع بازگشت واشنگتن به برجام می‌شود و «هرچه فشارها بیشر شود، رسیدن به راه‌حل سیاسی دشوارتر می‌شود.»

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران