فوری

پخش زنده

آمال المعلمی به عنوان دومین سفیر زن سعودی استوارنامه خود را تقدیم ولی‌عهد نروژ کرد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

پس از شاهدخت ریما بنت بندر آل‌سعود که به عنوان اولین سفیر زن در تاریخ پادشاهی عربی سعودی به عنوان سفیر این کشور در واشنگتن منصوب شد، آمال المعلمی عنوان دومین زنی که به سفارت این کشور منصوب می‌شود را به دست آورد و استوارنامه خود را روز پنج‌شنبه 18 فوریه 2021 تقدیم ولی‌عهد نروژ کرد.

المعلمی روز پنج‌شنبه با شاهزاده هاکون ولی‎عهد نروژ در اوسلو دیدار کرده و استوارنامه خود را به او تقدیم کرد. شاهزاده هاکون به نمایندگی از شاه هارالد پنجم در این دیدار حضور یافت.

آمال المعلمی از خانواده‌ای که سابقه طولانی در کارهای دولتی دارد، آمده و پیش از آن منصب مدیرکل سازما‌ن‌های ونهادهای بین‌المللی در شورای حقوق بشر سعودی را بر عهده داشت. او خواهر عبدالله یحیی المعلمی سفیر سعودی در سازمان ملل است و پدر او سرلشکر یحیی بن عبدالله المعلمی هم معاون سازمان امنیت سعودی و عضو انجمن جهانی زبان عربی در قاهره بود.

سفیر جدید سعودی در نروژ در رشته رسانه و روابط عمومی از دانشگاه دنور آمریکا فارغ‌التحصیل شده و پیش از آن در رشته زبان انگلیسی در دانشگاه شاهدخت نوره بن عبدالرحمن درس خوانده بود. تحصیلات تکمیلی در مطالعات اسلامی در دانشگاه آکسفورد هم در سابقه تحصیلی او وجود دارد.

او در ابتدا به عنوان معلم کار خود آغاز کرد و 5 سال به عنوان معلم و مشاور اجتماعی و 8 سال بع عنوان مدیر کار کرد. یک سال کار در معاونت آموزش وزارت آموزش و پرورش هم در سابقه او دیده می‌شود.

المعلمی بین سال‌های 2013 و 2015 مدیر بخش زنان مرکز ملک عبدالعزیز برای گفتگوهای ملی بود و در کمیته‌های متعدادی از جمله کمیته نظارت بر انتخابات شهرداری‌ها در سال 2016 و کمیته ملی مبارزه با مواد مخدر حضور داشت و در تلوزیون رسمی سعودی نیز به عنوان مشاور تولید کار کرد.

او همچنین در بسیاری از نشست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای حضور یافته و سخنرانی کرد. سخنرانی او در مراسم افتتاح مرکز ملک عبدالله برای گفتگوها بین ادیان و فرهنگ‌ها در وین پایتخت اتریش در حضور رهبران فرهنگی جهان یکی از معروف‌ترین سخنرانی‌های اوست.

انتخاب آمال المعلمی به عنوان دومین سفیر زن در تاریخ سعودی نشان می‌دهد فصل جدیدی از حضور و مشارکت زنان در بالاترین سطوح سیاسی در این کشور آغاز شده است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران