یاشار سلطانی روزنامه‌نگار افشاگر فساد مالی برخی مسئولان ایرانی به 13 ماه حبس محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وکیل محمدباقر قالیباف اعلام کرد که یاشار سلطانی روزنامه‌نگاری که درباره فساد مالی محمدباقر قالیباف افشاگری کرده بود، به اتهام «نشر اکاذیب» علیه موکلش در توئیتر، به تحمل 13 ماه و یک روز حبس محکوم شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، 18 فوریه 2021 علی‌اصغر قهرمانی درباره نتیجه شکایت محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران از یاشار سلطانی روزنامه‌نگاری که علیه فساد مالی قالیباف افشاگری کرده بود گفت که جلسه رسیدگی دادگاه حدود دو ماه پیش تشکیل و دو طرف دفاعیات خود را ارائه داده بودند.

به گفته او، اتهام این روزنامه‌نگار «نشر اکاذیب» است که آنها را در توئیتر مطرح کرده بود.

قهرمان در ادامه اظهار کرد که دفاعیات یاشار سلطانی در دادگاه غیرموثر تشخیص داده شد و قاضی وقوع جرم را «محرز و مسلم» دانست.

وکیل محمدباقر قالیباف توضیح داد: «با استناد به مواد 697 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و قانون کاهش مجازات حبس تعزیری مصوب 99 حکم بر محکومیت یاشار سلطانی با لحاظ مقررات تعدد جرم صادر و او به تحمل 13 ماه و یک روز حبس محکوم شده است».

به گفته او، رای صادره درباره یاشار سلطانی قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران است.

یاشار سلطانی روزنامه‌نگار ایرانی مدیر مسئول پایگاه خبری معماری‌نیوز است. او بعد از رسانه‌ای کردن اسناد مربوط به جنجال خانه‌های نجومی و خبر سوءاستفاده شهرداری تهران از پارک لویزان در جریان مراسم عروسی دختر قالیباف بازداشت شد. در پی این بازداشت پایگاه خبری معماری‌نیوزنیر فیلتر شد. یاشار سلطانی در 12 نوامبر 2016 با تبدیل قرار تامین آزاد شد.

معماری‌نیوز، تصویری از یک نامه سازمان بازرسی را منتشر کرد که در آن شهرداری تهران به «ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری» و تضییع اموال عمومی به مبلغ 2200 میلیارد تومان متهم شده بود. پس از انتشار این مدارک و واکنش‌های گسترده اعلام شد که محمدباقر قالیباف و مهدی چمران، شهردار و رئیس شورای شهر تهران، از یاشار سلطانی شکایت کرده‌اند. هر چند این دو بعدا مدعی شدند که از سلطانی شکایتی نکرده‌اند.

اما امسال پس از شکایت بخش حقوقی مجلس ایران به علت انتشار مطالبی درباره رشوه 65 میلیارد تومانی شهرداری تهران به نمایندگان مجلس دهم برای رد طرح تحقیق و تفحص در دوره شهرداری محمدباقر قالیباف، بار دیگر پای این روزنامه‌نگار به دادگاه کشیده شد.

این روزنامه‌نگار 6 ماه پیش در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که قالیباف از او، صدرا محقق و وحید اشتری به دادسرای رسانه شکایت کرده است.
سلطانی توضیح داد: «به گفته وکیل قالیباف از آقای میرسلیم هم به دادسرای کارکنان دولت شکایت شده و موضوع شکایت، بازتاب رسانه‌ای مساله 65 میلیارد تومانی در ماجرای تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری است».

او افزود: «قالیباف در حالی از ما چهار نفر شکایت‌ کرده که موسوی نماینده سابق مجلس به دریافت این میزان هلوگرام از طریق برادرش اعتراف و پرونده در دادسرای نظامی در حال رسیدگی است، هلوگرام 65 میلیارد تومانی تنها بخشی از پرونده اختلاس 1250 میلیارد تومانی پروژه موسوم به پژوهاب است و 50 میلیارد تومان هلوگرام نیز از محل این اختلاس به خیره متوسلین به امام رضا (ع) متعلق به همسر قالیباف واگذار شده بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید