روحانی: آمریکا را برای برداشتن تحریم‌ها زیر فشار نمی‌گذاریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران علی‌رغم افزایش اخیر موارد نقض برجام از سوی تهران، در اقدامی که تلاشی از سوی تهران در راستای لغو تحریم‌های آمریکا تلقی گردید، تأکید کرد که اقدامات اخیر کشورش برای زیر فشار قرار دادن ایالات متحده نیست.

روحانی پنج‌شنبه 18 فوریه گفت: «تسلیم در برابر قانون عیب نیست و خجالت نکشیم. تسلیم در برابر زور عیب است؛ اینکه تبلیغات می‌شود ایران اخیراً اقداماتی انجام داده تا آمریکا را تحت فشار قرار دهد، نادرست است.»

روحانی افزود: «ما که نمی‌خواهیم به آمریکا بگوییم در برابر فشار ما غیرقانونی عمل کند. آنچه ما می‌خواهیم قانون است.»

سخنان روحانی قبل از مهلت نهایی اعلام شده از سوی ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی، در 23۳ فوریه در صورت عدم لغو تحریم‌ها و ساعاتی قبل از دیدار مجازی امروز وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی آن‌ها برای بحث در مورد پرونده ایران بود که اروپایی‌ها امیدوار به نجات برجام هستند که در آستانه پرتگاه قرار داشته و ایران نیز در حال نقض مداوم تعهدات برجامی خود است.

شمار بیشتر سانتریفوژها

در گزارش روز چهارشنبه 17 فوریه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده ‌است که ایران به آژانس اطلاع داده، در صدد نصب شمار بیشتری از سانتریفیوژهای پیشرفته از نوع «آی آر-2ام» در تأسیسات زیرزمینی غنی‌سلزی اورانیوم در نطنز است که اقدامی در تعارض با تعهدات برجامی ایران به حساب می‌آید.

ناظران معتقدند که تهران از این موارد نقض برای زیر فشار قرار دادن امضاکنندگان برجام به منظور دادن انگیزه بیشتر به آنها برای جبران زیان‌های ناشی از تحریم‌های ایالات متحده استفاده می‌کند که پس از خروج آمریکا از توافق در سال 2018 اعمال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم