دبیرکل ناتو: حضور ما در افغانستان مشروط است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو اعلام کرد، حضور نیروهای ناتو در افغانستان «مشروط» است.

نشست دو روزه وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) چهارشنبه 17 فوریه به‌گونه آنلاین آغاز شد و قرار است امروز پنج‌شنبه پایان یابد؛ در این نشست مأموریت ناتو در افغانستان و عراق بررسی می‌شود.

Advertisement

به گزارش شبکه طلوع نیوز، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: «توافق (صلح طالبان و آمریکا) سال گذشته امضا شد، من هنگام امضای این در دوحه، در کابل بودم و بر بنیاد آن مهلت (خروج سربازان از افغانستان) اول ماه مه است. اما، وعدۀ خروج از افغانستان، مشروط است. حضور ما در افغانستان، مشروط است».

استولتنبرگ اضافه کرد: «آنچه اکنون ناتو انجام می‌دهد این است که ما اول از همه برای پشتیبانی از روند صلح و اجرای کامل توافق‌نامه هر کاری که بتوانیم، انجام می‌دهیم. ما فقط در زمان مناسب ترک خواهیم کرد».

او از گروه طالبان خواست: «حمایت از تروریست‌های بین‌المللی مانند القاعده را متوقف کنند. و سپس ما تصمیمات لازم را با هم خواهیم گرفت. اما من فکر می‌کنم اکنون تمرکز اصلی باید دربارۀ انجام مجدد گفت‌وگوهای صلح باشد، زیرا این تنها راه رسیدن به یک راه حل صلح‌آمیز است».

دبیرکل ناتو از طالبان خواست به تعهدات خود عمل کنند، خشونت‌ها را کاهش دهند و با حسن‌نیت با دولت افغانستان مذاکرات صلح را پیش ببرند.

او یادآوری کرد، در حال حاضر حدود 10 هزار سرباز خارجی در افغانستان حضور دارند که بیشتر شان نیروهای آمریکایی هستند.

شایان ذکر است که آمریکا با طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن باید تمام سربازان خارجی تا ماه مه امسال از افغانستان خارج شوند، اما جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده گفته که این توافق‌نامه صلح را بررسی می‌کند.

همچنان ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو سه‌شنبه هفته جاری گفته بود، سربازان ناتو پیش از زمان مناسب از افغانستان خارج نخواهند شد.

استولتنبرگ اضافه کرد، متحدان ناتو نمی‌خواهند که نیروهای ناتو بیش از زمان لازم در افغانستان بمانند، اما این نیروها پیش از زمان مناسب از افغانستان خارج نخواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم