.
.
.

تظاهرات در بغداد علیه حملات نظامی ترکیه به شمال عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدها نفر از عراقی‌ها بامداد روز پنجشنبه 18 فوریه با برگزاری تجمعاتی در بغداد پایتخت این کشور علیه حملات نظامی ترکیه در شمال عراق شعار دادند.
تظاهر کنندگان عراقی با محکوم کردن مداخله ترکیه در شمال این کشور خواستار برخورد جدی دولت عراق با اقدامات ترکیه شدند.

در همین حال نیروهای امنیتی عراق بامداد روز پنجشنبه پس از جمع شدن تعدادی از تظاهرکنندگان برای تقبیح مداخلات ترکیه در شمال کشور تمام راه‎خای منتهی به سفارت ترکیه در بغداد را بستند

تهدیدهای مکرر اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در ابتدای ماه (فوریه) جاری عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه آنچه كه عناصر «پ.ک.ک» ، در مرز عراق و تركیه خواند، آغاز کرد. ارتش ترکیه پس از اعلام پایان ماموریت بار دیگر اعلام کرد، اجساد 13 سرباز ترک و پلیس این کشورکه پیشتر توسط نیروهای «پ.ک.ک» ربوده شده بودند در یک غار کوهستانی پیدا کردند. وزیر دفاع ترکیه با انتشار این خبر بار دیگر نیروهای مسلح «پ.ک.ک» را به شدت تهدید کرد.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روز سه شنبه بار دیگر متعهد شد که عملیات مرزی علیه شبه نظامیان «پ.ک.ک » را گسترش خواهد داد.

او در سخنرانی خود برای جمعی از طرفداران حزب حاکم گفت، این عملیات تمایل ترکیه برای تشکیل منطقه‌ای امن در امتداد مرزهای خود با شمال عراق را تقویت می کند تا از مرزهایش در برابر حملات «پ.ک.ک» از خاک عراق جلوگیری کند.

پیدا شدن اجساد 13 گروگان ترک و اتهامات متبادل

در طی عملیات علیه «پ.ک.ک» که از 3 فوریه آغاز شد، ارتش ترکیه اجساد 13 سرباز ترک را در غاری در منطقه جارا در شمال عراق در مرز ترکیه پیدا کرد هدف از این عملیات آزادسازی این گروگان‌ها بود.

در حالی که مقامات ترکیه گفتند که 12 نفر از قربانیان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و سیزدهم نفر پس از ربوده شدن از داخل ترکیه در سال‌های 2015 تا 2016 بر اثر اصابت گلوله به شانه‌اش جان خود را از دست دادند. با این حال «پ.ک.ک» تأکید کرد، 13 گروگان ترک بر اثر بمباران منطقه توسط ارتش ترکیه کشته شدند.

ترکیه ساله‌هاست که علیه حزب کارگران کردستان ترکیه «پ.ک.ک» دست به اقدامات نظامی می‌زند اما این همه این اقدامات نظامی تاکنون نتیجه ملموسی در کاهش فعالیت کردهای این کشور نداشته است.

آنکارا «پ.ک.ک» را گروهی تروریست می‌داند اما این گروه می گوید برای احقاق حقوق ملت کرد مبارزه می‌کند.

اقدامات نظامی اخیر ترکیه در شمال عراق باعث ایجاد تنش میان بغداد با آنکارا شده است. بغداد این اقدامات ترکیه را نقض حاکمیت عراق تلقی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم