بریتانیا: ایران با حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی‌ها نقش منفی در یمن ایفا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایکل آرون سفیر بریتانیا در یمن، در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق الاوسط گفت، ما از خطر شبه نظامیان حوثی و کمک تسلیحاتی ایران به آنها آگاهیم و تهران با حمایت مالی و تسلیحانی از این گروه نقش منفی در یمن ایفا می‌کند.

سفیر بریتانیا گفت، طی هفته‌ها و روزهای گذشته شبه نظامیان حوثی در تلاش برای دستیابی به دستاوردهای سیاسی تخلفات و قانون شکنی خود را افزایش دادند.

Advertisement

سفیر بریتانیا گفت که حوثی‌ها قبل از آتش بس در تلاشند تا در میدان‌های جنگ دستاوردهای خود را بدست آورند.

آرون تأکید کرد که جامعه جهانی از خطر حوثی‌ها و تأثیر منفی آنها بر جامعه یمن و برنامه‌های درسی آگاهی دارد.

سفیر بریتانیا بر نقش منفی ایران در یمن به ویژه حمایت تسلیحاتی و مالی از شبه نظامیان حوثی کاملا آگاه است.

نقش منفی ایران در یمن

سفیر بریتانیا در این مصاحبه گفت: «ما معتقدیم که تهران در یمن نقش منفی ایفا می‌کند، زیرا با تامین حوثی‌ها با پول و سلاح مانع پروسه صلح در یمن شده است».

سفیر بریتانیا با تأکید بر اینکه جامعه جهانی از خطر گروه حوثی‌ها آگاهی دارد، افزود: «ما در مورد حوثی‌ها شک نداریم. ما می‌فهمیم که حوثی‌ها کیستند. اگر جنگ ادامه یابد، حوثی‌ها رویکرد جامعهیمن را از اعتدال و تسامح به کینه ورزی و فرقه گرایی تغییر خواهند داد».

مایکل آرون در عین حال بر اولویت دادن کشورش به آتش بس و آغاز مذاکرات تاکید کرد و گفت:«بدون پیشرفت در روند صلح و مذاکرات مستقیم یا نیمه مستقیم بین طرفین، شاهد وخامت بیشتر اوضاع در یمن خواهیم بود و مردم یمن از نظر مشکلات بشردوستانه رنج و مشقت بیشتری خواهند دید».

با این حال سفیر بریتانیا اذعان کرد که هر پروسه‌ای برای صلح در یمن در آینده نزدیک سهل و آسان نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم