کشته شدن 3 تن از نیروهای وزارت اطلاعات ایران در سیستان و بلوچستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات ایران روز چهار شنبه 17 فوریه در اطلاعیه‎ای از کشته شدن سه تن از نیروهایش در سیستان و بلوچستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای گفته است، به دنبال اقدامات اطلاعاتی بر روی یکی از «باندهای جرائم سازمان یافته» در استان سیستان و بلوچستان، سه تن از نیروهای این وزارت در اداره ‌کل استان، در حین انجام وظیفه کشته شدند».

Advertisement

در بیانیه وزارت اطلاعات از کشته شدگان به عنوان «سربازان گمنام امام زمان» ذکر شد اصطلاحی که برای عناصر مخفی وزارت اطلاعات رژیم ایران استفاده می‌شود.

در این بیانیه تاریخ دقیق و محل رویداد مشخص نشده است، اما بیانیه گفته است که این سه نفر هنگام انجام وظیفه کشته شده‌اند.

استان بلوچستان ایران، مجاور بلوچستان پاکستان است که اکثریت این استان بلوچ‌ و سنی مذهب است. این استان هر از چند گاهی شاهد درگیری بین نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران و گروه های مسلح بلوچ است.

بلوچ‌های ایران می‌گویند آنها از ستم ملی مضاعف قومی و مذهبی رنج می‌برند آنها معتقدند که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بلوچ‌ها و دیگر اقلیت‌های دینی و مذهبی غیر از شیعه اثنی عشری را از رسیدن به برخی پست‌های کلیدی مانند پست ریاست جمهوری منع می‌کند.

گفتنی است که در اصل 115 قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران آمده است: «رئیس جمهور باید از میان «رجال» مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور (شیعه 12 امامی) باشد».

در اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز مذهب رسمی کشور شیعه اثنی عشری جعفری ذکر شده است بنابرین یک بلوچ، کرد یا ترکمن که سنی مذهب هستند یا یک ارمنی یا آشوری که مسیحی‌اند هرگز نمی‌توانند رئیس جمهور ایران شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم