بیانیه مشترک اروپا و آمریکا در محکومیت حملات موشکی به اربیل عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک با شدیدترین عبارت‌ها حملات موشکی روز دوشنبه به اربیل عراق و فرودگاه بین‌المللی این شهر را به شدت محکوم کردند.

در این بیانیه مشترک آمده است که دولت‌های امضا کننده از تحقیقات عراق با هدف مجازات عاملان این حملات، حمایت خواهند کرد.

Advertisement

وزرای خارجه کشورهای امضا کننده بیانیه به خانواده‌های قربانیان حملات اربیل و مردم عراق تسلیت عرض کردند. وزرای خارجه این کشورهادر پایان این بیانیه تاکید کردند « ما اتفاق نظر داریم که در رسیدگی به حملات به افراد و تاسیسات ایالات متحده آمریکا و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش، چشم‌پوشی نخواهد شد».

تماس تلفنی بلینکن با الکاظمی

در همین راستا وزارت خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده سه‌شنبه و در پی حملات اربیل که منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی و مجروح شدن یک نظامی آمریکا شده با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تلفنی گفتگو کرد.

بلینکن خواستار اجرای تحقیق درباره حملات موشکی به اربیل شد. او به «مجازات عاملان این حملات»نیز متعهد شد.

وزیر خارجه آمریکا از الکاظمی خواست تا «برای مقابله با تندروها با دولت کردستان همکاری کند». بلینکن در گفتگو با الکاظمی نخست وزیر عراق همچنین تلاش‌های جاری برای شناسایی و مجازات عاملان حمله به اربیل را مورد بررسی قرار داد.

دو طرف همچنین «مسئولیت بغداد در محافظت از آمریکایی‌ها و نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش» را بررسی کردند و وزیر خارجه آمریکا ناراحتی خود از وقوع حملات موشکی اربیل را به نخست وزیر عراق اظهار کرد.

بلینکن گفت:« درباره حمله موشکی به اربیل در اقلیم کردستان عراق خشمگین هستیم». او افزود:« موضوع حمله به اربیل را با مسرور بارزانی نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق بررسی کردم و به او اطمینان خاطر دادم که از انجام تحقیق و مجازات عاملان حمله اربیل حمایت می‌کنیم».

شایان ذکر است بنا به اعلام ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش که ایالات متحده رهبری آن را بر عهده دارد اصابت چندین راکت کاتیوشا به داخل فرودگاه اربیل عراق منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی، مجروح شدن 5 دیگر و زخمی شدن یک سرباز آمریکایی شده است.

یک گروه ناشناس مسئولیت حمله به اربیل و فرودگاه بین‌المللی آن را بر عهده گرفته که مسئولان عراقی آن گروه را مرتبط با ایران می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم