ائتلاف عربی: حملات پهپادی حوثی‌ها به غیرنظامیان توسط سپاه پاسداران برنامه‌ریزی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن شامگاه سه‌شنبه 16 فوریه 2021 اعلام کرد یک پهپاد انفجاری که توسط شبه نظامیان حوثی به سوی شهر خمیس مشیط سعودی پرتاب شده بود را رهگیری و منهدم کرده است. اين ائتلاف تاکید کرد که «تنش‌آفرینی حوثی‌ها در حمله به غیرنظامیان توسط فرماندهان سپاه پاسداران ایران در صنعا برنامه‌ریزی می‌شود.»

ائتلاف عربی تاکید کرد که «ادامه اقدامات تروریستی و خصمانه شبه‌نظامیان حوثی با انگیزه هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی انجام می‌شود».
ائتلاف همچنین تاکید کرد که «تلاش‌ها برای تعدی علیه غیرنظامیان و مناطق مسکونی به طور عمد و سازمان‌یافته‌ای انجام شده و جنایت جنگی محسوب می‌شود.»

ائتلاف نیز تاکید کرد:«اقدامات عملیاتی را برای حمایت از غیرنظامیان و مناطق مسکونی مطابق با قانون بین‌المللی انسانی انجام می‌دهد».

ائتلاف عربی پیش از این، سه‌شنبه اعلام کرده بود یک پهپاد انفجاری که توسط شبه‌نظامیان حوثی به سوی فرودگاه بین‌المللی أبها سعودی پرتاب شده را رهگیری و سرنگون کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی اخیرا بر میزان کاربرد پهپادهای انفجاری و شناسایی خود افزوده‌اند و به گفته کارشناسان بین‌المللی پهپادهای به کار رفته در حملات حوثی‌ها از قطعات با منشأ خارجی که به یمن انتقال داده شده‌، مونتاژ شده‌اند.

بنا به گزارش کارشناسان بین‌المللی ویژه‌گی‌های پهپادهای حوثی‌ها با ویژ‌گی‌های پهپادهایی که شرکت صنایع هواپیمایی ایران می‌سازد، مطابق دارند.

مجله «نیوزویک» آمریکا اخیرا در گزارشی توضیح داد که ایران آنچه که به نظر می‌رسد پهپادهای پیشرفته‌ای باشند را به شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال کرده است.

تضعيف روند صلح در یمن توسط شبه نظاميان حوثى‌ها

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی سه‌شنبه 16 فوریه 2021 ضمن فراخوان مجدد برای محکومیت حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه بین‌المللی ابها، تاکید کرد که اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی صلح در یمن را تضعیف می‌کند.

شورای وزیران سعودی سه‌شنبه در نشست هفتگی خود که از طریق ویدیو کنفرانس و به ریاست ملک سلمان پادشاه این کشور برگزار شد، اقدامات تروریستی حوثی‌ها عامل تضعیف کننده صلح در یمن عنوان شد، به شورای وزیران سعودی تاکید کرد که همه تدابیر لازم را برای محافظت از تمامیت ارضی سعودی و ایمنی شهروندان و افراد مقیمن در این کشور اتخاذ خواهد کرد.

شورای وزیران سعودی همچنین بر محتوای نامه هیأت نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل به شورای امنیت و فراخوان جهت محکومیت حمله «تروریستی بزدلانه» شبه‌نظامیان حوثی که فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار داده‌ و نیز اقدامات نظامی خصمانه‌ آنها که تضعیف کننده صلح در یمن است ، تاکید کرد.

در راستای دیگری شورای وزیران سعودی بر حمایت این پادشاهی از تلاش‌های مسالمت‌آمیز برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه خاورمیانه و شرق دریای مدیترانه تاکید کرد. این شورا همچنین حملات موشکی به اربیل را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم