دبیرکل ناتو: نیروهای ما پیش از زمان مناسب از افغانستان خارج نخواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) یک روز پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع این سازمان اعلام کرد، سربازان ناتو پیش از زمان مناسب از افغانستان خارج نخواهند شد.

به گزارش منابع خبری، استولتنبرگ اضافه کرد، متحدان ناتو نمی‌خواهند که نیروهای ناتو بیش از زمان لازم در افغانستان بمانند، اما این نیروها پیش از زمان مناسب از افغانستان خارج نخواهند شد.

قرار است نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری به‌گونه آنلاین برگزار و مأموریت ناتو در افغانستان بررسی شود.
از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهوری افغانستان در این مورد در توییتی نوشت: «جهان خطر طالبان را جدی گرفته است. طالبان فرصت مهم گفت‌وگوهای صلح را از دست داده‌اند. جهان حقانیت مردم و حکومت افغانستان را در مبارزه علیه تروریسم درک کرده است. عامل اصلی دوام جنگ و حضور نیروهای بین‌المللی طالبان می‌باشند. حالا به خوبی معلوم شد که تنها طالبان مانع اصلی صلح می‌باشند».

شایان ذکر است که جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا به تاریخ 11 فوریه 2021 در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته بود، بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود.

بورل در این تماس خشونت‌ها در افغانستان را محکوم کرده و گفته است که اتحادیۀ اروپا روند صلح افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند.
او تأکید کرد که خشونت‌ها در افغانستان باید به‌ گونه‌ چشم‌گیر کاهش یابد و آتش‌بس دایمی نیز برقرار شود.

این در حالی است که گروه طالبان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا ماه می 2021 تأکید کرده و گفته اند که عملی‌سازی توافق‌نامه‌ دوحه به نفع آمریکا و این گروه است.

طالبان همچنان هشدار داده ‌اند در صورتی که نیروهای خارجی در زمان تعیین‌ شده از افغانستان خارج نشوند، حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم