والی هرات: 98 درصد آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه خاموش شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالوحید زاهد قتالی والی هرات دوشنبه 15 فوریه در نشست خبری اعلام کرد، 98 درصد آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه این ولایت خاموش شده و بخش‌های باقی‌مانده تا پایان امروز خاموش می‌شود.

قتالی اضافه کرد: « در نتیجه این اقدامات، بیشتر از دو هزار وسیله نقلیه نفتکش و باربری که شامل هشتاد درصد وسایط می‌شود، از صحن گمرک اسلام‌قلعه تخلیه گردید».

او اظهار کرد، در پی آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه حد اوسط 300 موتر طعمه حریق شد و هیأتی برای بررسی و تثبیت دقیق خسارات تعیین شده است.

قتالی گفت، 80 درصد کالاها از صحن گمرک اسلام‌قلعه تخلیه شده است و برخی از موترها با فرار محصول گمرکی، اموال‌شان را قصدی آتش زده‌اند و یا در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه رها کرده‌اند.

والی هرات تاکید کرد، روند انتقال کالا از مسیر مرز اسلام‌قلعه باید برای یک هفته متوقف شود و امکانات مهار حریق در این مرز نیز افزایش یابد.

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت هرات افغانستان اعلام کرد، یک کمیسیون ایجاد می‌شود تا زوایای مختلف حادثه‌ آتش‌سوزی از جمله جمع‌آوری آمار دقیق موتر‌های حریق شده، اموال به سرقت رفت و خسارات بوجود آمده را بررسی کند.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت هرات در صفحه فیسبوک خود نوشت: «به دادخواهی‌های خود مبتنی بر اصل عدالت و احقاق حقوق سکتور خصوصی در مقابل بی‌تفاوتی‌های نهادهای ذیربط ادامه داده و از حقوق فرد فرد تجار، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های ترانسپورتی و موترداران دفاع خواهند کرد».

شایان ذکر است که یک آتش‌سوزی گسترده شنبه 13 فوریه 2021 در گمرک اسلام‌قلعه ولایت هرات هم مرز با ایران رخ داد که یونس قاضی‌زاده رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت هرات تایید کرد، آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد که در این آتش‌سوزی حدود 500 موترباربری(کامیون) طعمه حریق شده میان 40 تا 50 میلیون دالر خسارت مالی به سکتور خصوصی این کشور وارد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم