واشنگتن: شراکت نظامی ما با سعودی مستحکم و ادامه‌دار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جرالدین گریفیث سخنگوی اقلیمی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 14 فوریه 2021 تاکید کرد که شراکت نظامی آمریکا و سعودی مستحکم و ادامه‌دار است و واشنگتن هنوز با بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران فاصله دارد.

گریفیث به العربیه گفت آمریکا در حال همفکری با شرکایش در منطقه است تا امنیت و ثبات تضمین شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و آمریکا با سعودی برای یافتن راه‌حل سیاسی همکاری می‌کند.

او همچنین اعلام کرد که فرستاده آمریکا در امور یمن در حال انجام گفتگوهایی با هدف پایان دادن به بحران به روش سیاسی است و آمریکا به حوثی‌ها فشار می‌آورد که در آتش بحران یمن ندمند. آمریکا همچنین می‌کوشد که حمایت‌های ایران از حوثی‌ها متوقف کند.

جرالدین گریفیث درباره روابط نظامی کشور با پادشاهی عربی سعودی هم گفت: «همکاری نظامی ما با سعودی مستحکم و ادامه‌دار است و آمریکا از سعودی برای دفاع از خاک خود پشتیبانی می‌کند.»

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه 10 فوریه 2021 درباره «حمله تروریستی» پیکارجویان حوثی به فرودگاه بین‌المللی ابهای سعودی گفته بود که حملات حوثی‌ها به سعودی جنگ یمن را طولانی‌تر می‌کند.

حوثی‌ها همزمان با اولین سفر تیم لیندرکینگ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، با یک پهپاد بمب‌گذاری‌شده ساخت ایران به فرودگاه ابها حمله کردند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در همین رابطه و ساعاتی پس از حمله پهپادی حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابها اعلام کرد در کنار پادشاهی عربی سعودی ایستاده و موضوع مجازات پیکارجویان حوثی را بررسی می‌کند.

یک مقام مسئول وزارت امور خارجه آمریکا به العربیه گفت: «در کنار همپیمانانمان در سعودی می‌ایستیم و گزینه‌های متعددی از جمله تحریم‌ها را برای برخورد با حوثی‌ها در اختیار داریم.»

این مقام مسئول افزود: «حوثی‌ها با حمایت ایران مسئول حملاتی هستند که سعودی را مورد هدف قرار داده … ما به اعمال فشار بر حوثی‌ها و تهران که از آنها حمایت می‌کند، ادامه می‌دهیم و سازوکارهای جدیدی برای برخورد با آنها بررسی می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم