نگرانی سازمان‌ ملل از افزایش کشتار هدفمند خبرنگاران و فعالان حقوق‌بشر در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل دوشنبه 15 فوریه با نشر گزارشی از افزایش کشتار مدافعین حقوق‌بشر و کارمندان مسلکی رسانه‌ای در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش آمده، پس از آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و طالبان در سپتامبر 2020 میلادی پنج فعال حقوق‌بشر و شش کارمند رسانه‌ای در حملات هدفمند و عمدی در این کشور کشته شدند.

در این گزارش ذکر شده: «در نتیجه فضای حقوق‌بشری و رسانه‌ای تغییر نموده است، شمار زیادی از افراد مسلکی در کارشان دست به خودسانسوری زده، کارشان را رها کرده و خانه و جوامع خود را به امید بهبود مصونیت شان ترک کرده‌اند. بسیاری به شمول شخصیت‌های سرشناس از کشور فرار نموده اند. این قتل‌ها تاثیر گسترده‌ای بر جامعه داشته و انتظارات پیرامون تلاش‌های صلح را کاهش می‌دهد».

دیبرا لاینز نماینده خاص دبیرکل ملل متحد برای افغانستان گفت: «مردم افغانستان به فضای مدنی شکوفا، جامعه‌ای که در آن مردم بتوانند فکر کنند، بنویسند و نظریات شان را آزادانه به دور از ترس بیان نمایند، نیاز دارند و شایسته آن هستند. صدای مدافعین حقوق‌بشر و رسانه‌ها برای هر جامعه باز و شایسته، ضروری است».

در گزارش یوناما یادآوری شده: «حملات برعلیه نمایندگان بخش حقوق‌بشر و عرصه رسانه در افغانستان موضوع جدیدی نیست، اما طوری که در این گزارش مستند گردیده است، در نوع قتل‌ها تغییر مشخصی آمده است. موج اخیر، هدف قرار دادن عمدی، برنامه‌ریزی شده و با قصد قبلی افراد که عاملان آن ناشناس باقی مانده اند، در تضاد با سال‌های گذشته است».

شایان ذکر است که افغانستان یکی از کشورهای خطرناک و مرگبار برای خبرنگاران، فعالان رسانه‌ای و حقوق‌بشر گفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم