سعید مولایی جودوکار جنجالی نخستین ورزشکار دوران جمهوری اسلامی که وارد اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعید مولایی، جودوکار جنجالی ایرانی برای شرکت در مسابقات بین‌المللی جودوی تل‌آویو وارد اسرائیل شد تا نخستین ورزشکار ایرانی دوران جمهوری اسلامی باشد که پا به این کشور می‌گذارد. او در این مسابقات برای کشور مغولستان مبارزه می‌کند و قرار است برای کسب سهمیه المپیک شانس خود را امتحان کند.

اورشلیم پست گزارش داد که سعید مولایی جودوکار ایرانی جنجالی که افشاگری‌هایش علیه فدراسیون جودوی ایران باعث تعلیق آن شد، برای شرکت در مسابقات بین‌المللی جودوی تل‌آویو که بین روزهای 18 تا 20 فوریه برگزار می‌شود، پا به اسرائیل گذاشت.

بر اساس این گزارش، در پرواز چارتری که تیم هند را به اسرائیل آورد، سعید مولایی جودوکار ایرانی که اکنون عضو تیم ملی مغولستان است نیز حضور داشت.

سعید مولایی در جریان مسابقات قهرمانی جودوی جهان در ژاپن، علیه فدراسیون جودوی ایران افشاگری کرد و گفت که تحت فشارهای مستقیم رئیس فدراسیون جودوی کشورش و مقامات جمهوری اسلامی، مجبور به شکست مصلحتی برابر حریفش شد تا از مبارزه با حریف اسرائیلی که در مرحله بعد باید با او روبرو می‌شد، جلوگیری شود، پس از این افشاگریر او به کشور آلمان پناهنده شود.

ورزشکاران ایرانی در قالب تیم‌های ملی و باشگاهی این کشور اجازه ندارند مقابل حریف اسرائیلی به میدان بروند هر چند این ورزشکاران گاهی هنگامی که در تیمی خارجی عضو هستند چندان به این قاعده پایبند نیستند. پیش از این، مهرداد میناوند فوتبالیست تیم ملی ایران که در تیم اشتورم گراتس اتریش بازی می‌کرد، مقابل تیم اسرائیلی به میدان رفت، همچنین سال 2017 احسان حاج صفی و مسعود شجاعی در مقدماتی لیگ اروپا با پیراهن پانیونیوس یونان مقابل مکابی اسرائیل به میدان رفتند.

گفتنی است، محرومیت‌های مکرر ورزش ایران به علت عدم مقابله ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، باعث شد معاون وزیر ورزش و جوانان ایران از اقداماتی برای حل این موضوع خبر دهد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدرضا داورزنی 26 فوریه 2018 در این باره گفت: «دنبال این هستیم تا با نهادهای دیگر در مورد این موضوع تعیین تکلیف کنیم. اینکه ما این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسیم جدی است اما باید درباره چگونگی حضورمان در میادین جهانی به گونه دیگر عمل کنیم».

اما این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند و مجلس ایران در 12 مه 2020 دو فوریت طرح «مقابله با اقدامات اسرائیل» را تصویب کرد که بر اساس بخشی از آن، هر گونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی میان ورزشکاران و تیم‌های ورزشی ایران با حریفان از اسرائیل ممنوع خواهد بود.

بیش از سه دهه از آخرین باری که ورزشکاران ایرانی در قالب تیم‌های ملی این کشور به مصاف حریفان اسرائیلی خود رفتند می‌گذرد. در مسابقات کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان که در سال 1983 در شهر کییف برگزار شد، بیژن سیف‌خانی کشتی‌گیر رشته فرنگی وزن 74 کیلوگرم به مصاف رابینسون کوناشویلی از اسرائیل رفت و با حساب 7 بر 4 پیروز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم