ایران: دولت بایدن در تعامل با تهران و توافق هسته‌ای رویکرد ترامپ را ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 15 فوریه، در مصاحبه‌ای گفته است که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در تعامل با ایران و برنامه هسته‌ای همان رویکردی را ادامه داده که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا ادامه داده بود.

او گفت انچه دولت جو بایدن انجام می‌دهد با گذشته یعنی تاریخ قبل از 20 ژانویه هیچ تفاوتی ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت که اگر تحریم‌های ایران لغو نشود، سوم اسفند اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.خطیب زاده در نشست خبری روز دوشنبه خود درباره ضرب‌الاجل سوم اسفند براساس مصوبه مجلس ایران گفت: «اگر طرف مقابل به تعهداتش تا هفته اول اسفند اجرا نکنند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است. این اقدام به معنای توقف نظارت‌های فراپادمانی است. در واقع ایران عضو پادمان و ان‌پی‌تی است ولی پروتکل‌ الحاقی متوقف می‌شود».

براساس قانون مجلس ایران اگر آمریکا به برجام باز نگردد و تحریم‌ها علیه ایران لغو نشود، دولت ایران موظف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. این کار می‌تواند نظارت‌های آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران را به شدت کاهش دهد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص توئیت وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه دیپلماسی اصولی تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است اظهار کرد: تفسیر توئیت وزیر امور خارجه آمریکا بر عهده خودشان است و آنچه که باید بگوییم این است که دولت کنونی آمریکا متاسفانه همچنان بر رویه دولت قبلی این کشور حرکت می‌کند و آنچه که الان اتفاق می افتد با قبل از 20 ژانویه فرقی نمی کند..

خطیب زاده افزود: اگر آمریکایی‌ها سیاست اصولی یعنی بازگشت به چندجانبه گرایی، عمل به تعهدات و اصلاح مسیر غلط گذشته را در پیش بگیرد و از مسیر شکست خورده قبلی بازگردد. ایران هم به این اصلاح سیاست پاسخ مناسبی می‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه اگر طرف های عضو برجام تا سوم اسفند به تعهدات خود عمل نکنند ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد و آیا در این ارتباط برنامه ریزی مشخصی شده است خاطرنشان کرد: مسائل ریز فنی را باید از سازمان انرژی اتمی بپرسید و طبق مصوبه مجلس اگر تا آن موقع مشخص شده دیگر طرف های عضو برجام به تعهد خود عمل نکنند دولت مکلف است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و این زمان‌بر نیست و هر روزی فرا برسد می تواند اجرا شود.

ایالات متحده آمریکا خواستار توافق هسته‌ای جدید است که در آن مسئله فعالیت موشکی ایران، حمایت تهران از تروریسم منطقه‌ای و بین المللی متوقف و دخالت جمهوری اسلامی در امور کشورها متوقف و ایران به سیاست خرابکارانه وبی ثبات کننده منطقه پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید