4 نفر در ایالت اورگان به‌رغم دریافت 2 دوز واکسن مبتلا به کرونا شدند!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تا به امروز واکسن‌های پیشگیرانه ممکن است بهترین عامل امیدبخش برای پایان پاندمی کووید19 باشد با این حال، هنوز نمی‌توان نتیجه گرفت که واکسن‌ها، افراد را از ابتلا به ویروس مصون می‌دارند.

بر اساس پروتکل بهداشتی تأیید شده از سوی مسئولان ذیربط، ایالت اورگان، با وجود واکسینه‌شدن کامل اهالی آن، رتبه نخست مبتلایان به کرونا را به خود اختصاص داده‌ است.

به‌نوشته روزنامه «لایف اروگان»، 4 نفر با وجود گذشت زمان کافی از واکسیناسیون با دو دوز واکسن‌های موجود و تأیید شده رسمی، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که این موارد، ایالت اورگان را به اولین ایالتی تبدیل می‌کند که به اصطلاح شاهد «موارد رخنه» است بدین معنا که فرد واکسینه شده، بازهم مبتلا به کرونا شده‌ است.

صد در صد بی اثر

این روزنامه همچنین به نقل از دین سایدنگر اپیدمیولوژیست گفته ‌است: «انتظار رفت که چنین شود، زیرا واکسن‌های فایزر و مدرنا فقط تا 95٪ اثربخشی دارند.»

علاوه بر این سیدینگر پیش‌بینی کرد که مقامات بهداشتی، موارد مشابه بیشتری را ثبت کنند که واکسن 100٪ بی‌اثر است. او خاطرنشان کرد که واکسیناسیون نباید متوقف شود زیرا واکسن‌های کنونی، ایمن بوده و می‌توانند از عوارض شدید ویروس و مرگ ناشی از آن جلوگیری کنند.

به نوشته این روزنامه، ابتلای این چهار نفر، پرسش‌های مهمی را در مورد کارایی واکسن‌ها و توان آنها در جلوگیری از ایجاد سویه‌های جهش‌یافته ایجاد می‌کند که برای اولین بار در بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل پدیدار شدند.

مقامات بهداشتی ایالت اورگان، توالی‌های ژنومی نمونه‌های این چهار نفر را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد تا از جزئیات ژنتیکی سویه‌ای که آنها مبتلا شدند، مطلع گردند.

گفتنی است که متخصصان بهداشت به واکسینه شدگان توصیه می‌کنند به پروتکل‌های بهداشتی مانند استفاده از ماسک صورت، فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست‌ها پایبند بمانند.

بیش از ده در صد

تاکنون بیش از 10٪ از مردم ایالات متحده دستکم، یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که تقریباً نیمی از واکسن مدرنا و تقریباً بیش از نیمی از واکسن فایزر بوده ‌است. این دو شرکت در مجموع 600 میلیون دوز را تأمین خواهند کرد که برای ایمن‌سازی 90٪ از جمعیت کافی است.

بر اساس سرشماری دانشگاه جانز هاپکینز، ایالات متحده با 480902 مرگ از 27492413 مورد ابتلا، بیشترین آسیب از این اپیدمی را متحمل شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم