اتهام متبادل میان آنکارا و «پ ک ک» درباره قتل 13 غیر نظامی ترک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رسانه‌های کردی روز یکشنبه 14 فوریه به نقل از حزب کارگران ترکیه «پ.ک.ک» گزارش دادند، 13 تن از اسرای ترکیه که توسط افراد مسلح این حزب به اسارت درآمده بودند بر اثر بمباران هوایی ارتش این کشور به قتل رسیدند.

منابع «پ.ک.ک» به رسانه‌های کردی گفته‌اند که اسرای ترکیه توسط این حزب در غاری نگهداری می‌شدند که آن غار در عملیات اخیر ارتش ترکیه هدف حملات هوایی قرار گرفت و همه آن 13 اسیر کشته شدند.

Advertisement

حزب «پ.ک.ک» ضمن متهم کردن خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه به صدور فرمان بمباران‌های مکرر در این منطقه، آنکارا را مسئول اصلی قتل این 13 اسیر دانست. این حزب با انتشار تصاویری از بمباران شدید منطقه مشرف بر کوه «کاره» توسط هلیکوپترها و پهپادهای ترکیه قتل 13 اسیر ترک را بر عهده ارتش این کشور دانست.

تأکید ترکیه: 13 جسد

از سوی دیگر خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه روز یکشنبه 14 فوریه اعلام کرد، اجساد 13 شهروند ترکیه در منطقه کوهستانی کاره در شمال عراق پیدا شده است او گفت این اجساد در جایی پیدا شده که تحت کنترل نیروهای «پ.ک.ک» بوده و ارتش ترکیه عملیات وسیعی را برای پاکسازی آن منطقه از عناصر این حزب آغاز کرده است.

آکار فاش کرد که این اجساد در غاری پیدا شده است که توسط ارتش ترکیه بمباران شده بود. او گفت این اجساد متعلق به افرادی غیر نظامی است که پیشتر به وسیله «پ‌.ک‌.ک» ربوده شده‌اند اما ترکیه به دلایل امنیتی خبر ربوده شدن آنها را فاش نکرده بود.

او همچنین از کشته شدن 48 تن از افراد مسلح «پ.ک.ک» به دست ارتش ترکیه طی چهار روز عملیات چنگ عقاب 2 خبر داد.

دلایل امنیتی

وزیر دفاع ترکیه بدون مشخص کردن هویت 13 ترک ربوده شده، گفت اجساد آنها در داخل غاری پیدا شدند، او تاکید کرد که آنها اعدام شده بودند.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه آمده‌ است، ارتش ترکیه برای تأمین امنیت مرزهای خود از 10 فوریه، عملیاتی نظامی را در منطقه کاره در شمال عراق علیه نیروهای مسلح «پ.ک.ک» آغاز کرد.

او تأکید کرد که هدف از این عملیات، یافتن شهروندانی بود که قبلاً توسط «پ.ک.ک» ربوده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم