سنای آمریکا ترامپ را از اتهام به تحریک هوادارانش به شورش تبرئه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجلس سنای آمریکا روز شنبه 13 فوریه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را از اتهام تحریک هوادارانش به شورش تبرئه کرد.

این دومین دادگاه طی 12 ماه گذشته است که دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در آن تبرئه می‌شود. این دادگاه به درخواست دمکرات‌ها تشکیل شده بود آنها ترامپ را به تحریک هوادارانش در حمله خونین به ساختمان كنگره متهم کرده بودند.

Advertisement

در رای‌گیری مجلس سنا 57 سناتور به محکومیت دونالد ترامپ رای دادند و 43 سناتور با محکومیت او مخالفت کردند.

برای محکومیت دونالد ترامپ باید حداقل 67 رای از مجموع 100 رای نمایندگان علیه رئیس جمهوری پیشین رای می‌دادند تا محکومیت جنبه اجرایی شدن به خود بگیرد .

این محاکمه پس از دادرسی پنج روزه در همان ساختمان که در 6 ژانویه توسط برخی از طرفداران ترامپ مورد هجوم قرار گرفت، پس از شنیدن سخنرانی‌های دو طرف یعنی پشتیبانان استیضاح و هیئت دفاع ترامپ بلاخره رای‌گیری انجام شد که در این رای گیری ترامپ تبرئه شد.

تیم دفاعی ترامپ استدلال کردند که دادگاه به کلی نباید برگزار می‌شد زیرا ترامپ اکنون قدرت را ترک کرده اما در باره سخنرانیاو برای طرفدارانش این حقی است که توسط قانون اساسی ایالات متحده به عنوان «حق آزادی بیان» تضمین شده است.

ترامپ پس از خبر تبرئه خود قول داد به دفاع از «عظمت آمریکا» ادامه دهد. ترامپ در بیانیه‌ای که پیش از صدور برائت خود صادر کرد، گفت محاکمه و دادرسی‌اش در سنا مرحله دیگری از بزرگترین ظلمی است که در تاریخ این کشور رخ می‌دهد.

در طی جلسه دادرسی میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه پس از رای گیری در سخنرانی در صحن سنا، از اقدامات دونالد ترامپ در جریان حمله به کنگره به شدت انتقاد کرد.

او گفت: «تردیدی وجود ندارد که رئیس جمهوری سابق آمریکا از نظر اخلاقی و عملی مسئول رویدادهای روز 6 ژانویه است».

او افزود:« کسانی که به ساختمان کنگره حمله کردند، خیال می‌کردند که به خواست رئیس جمهوری خود عمل می‌کنند»..

میچ مک کانل اما در عین حال گفت او به تبرئه دونالد ترامپ رای داده است، چرا که او دیگر رئیس جمهوری نیست و بلکه یک شهروند عادی است و سنا به لحاظ قانونی چنین حقی برای استیضاح یک مقام سابق را ندارد.

میچ مک کانل اظهار داشت، رئیس جمهوری ترامپ، به عنوان یک شهروند عادی، همچنان مسئول تمامی کارهایی است در زمان کار ریاست جمهوری خود انجام داده است.

کسانی که اقدامات استیضاح در کنگره را دنبال می‌کردند، پس از تبرئه ترامپ هشدار دادند که برائت او می‌تواند دست روسای جمهور آینده را برای ارتکاب خلاف و قانون شکنی در هفته های آخر دوره ریاست جمهوری ‌شان باز بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم