رضا پهلوی: رژیم ایران از دنیای آزاد باج‌گیری می‌‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رضا پهلوی پسر آخرین شاه ایران روز یکشنبه 14 فوریه 2021 گفت رژیم ایران از دنیای آزاد باج‌گیری می‌‌کند و او شکی ندارد که این رژیم سقوط خواهد کرد.

پهلوی در صفحه توئیترش نوشت: «تنها راه حل معقول برای نگرانی‌های امنیتی آمریکا و منطقه و مشکلات متعددی که ملت ایران از آن رنج می‌برد، حمایت از مبارزه برای رسیدن به آزادی و دموکراسی در ایران است.»

او در ادامه گفت: «ایرانیان می‌دانند که رژیم منافع ملی ما را در نظر نمی‌گیرد و تنها به منافع مجرمانه خود می‌اندیشد … پول‌هایی که از توافق اتمی به دست آمد، به سپاه پاسداران فرصت داد در بزرگترین شبکه سازمان‌های تروریستی و تبهکار سرمایه‌گذاری کند.»

به گفته رضا پهلوی نیروهای مسلح ایران هر روز شاهد ریزش‌های بیشتری است.

پسر آخرین شاه ایران در ماه ژانویه به رژیم ایران اعلام کرده بود که به مبارزه و متحد کردن ملت برای بازپسگیری کشور و آزادی که رژیم از آنها گرفته ادامه می‌دهد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم روز یکشنبه بر موضع خود در مخالفت با دستیابی ایران به تسلیحات اتمی تاکید کرد و از آغاز به کار رابرت مالی که از سوی دولت بایدن به عنوان فرستاده ویژه در امور ایران تعیین شده، استقبال کرد.

بلینکن دیپلماسی را بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی دانست. جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا هم روز یکشنبه 7 فوریه 2021 اعلام کرده بود تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد، به تحریم‌ها علیه این کشور پایان نخواهد داد. او گفت که واشنگتن تحریم‌ها را بر نمی‌دارد تا ایران را به آمدن پای میز مذاکره مجبور کند. او تاکید کرد که آمریکا خواستار پایان یافتن نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، پیش از بازگشت به مذاکرات است.

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

در همین راستا در روزهای ابتدایی ماه فوریه 2021 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده و در بازرسی‌های 8 فوریه مشخص شد که ایران 3.6 کیلوگرم اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم