حکمتیار: آمریکا قصد دارد از توافق‌نامه صلح با طالبان عقب‌نشینی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان یک‌شنبه 14 فوریه در مراسم 32مین سالروز خروج شوروی سابق از افغانستان گفت، آمریکا قصد عقب‌نشینی از توافق‌نامه صلح با طالبان را دارد.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» حکمتیار اضافه کرد، از آخرین اظهارات جو بایدن رییس‌جمهوری جدید ایالات متحده‌ آمریکا در مورد افغانستان چنین برداشت می‌شود که واشنگتن قصد عقب‌نشینی از توافق‌نامه‌ دوحه را دارد که این کار آمریکا هیچ توجیه عقلانی، منطقی و اخلاقی ندارد.

Advertisement

او اظهار کرد، توافق‌نامه‌ دوحه، توافق‌نامه‌ یک شخص با طالبان نه، بلکه توافق‌نامه‌ نظام و دولت آمریکا با این گروه است و نباید اختلافات حزبی و شخصی جو بایدن با دونالد ترامپ رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، باعث شود که قصر سفید از این توافق‌نامه عقب‌نشینی کند.

حکمتیار امضای توافق‌نامه‌ دوحه میان آمریکا و طالبان را ضرورت واشنگتن خوانده گفت، این کشور هیچ انتخاب دیگری جز خارج شدن از افغانستان ندارد.

بایدن: می‌توانم خروج سربازان آمریکایی از افغانستان در ماه مه را کنار بگذارم

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در اولین دیدارش از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد، می‌تواند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه سال جاری میلادی را کنار بگذارد.

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت، جو بایدن به دیپلماسی به عنوان ابزار نخست دولت‌داری آمریکا تاکید کرده و گفته است، برای پایان دادن مسئولانه به جنگ‌های که در جهان به درازا کشیده شده است کار خواهد کرد.

از سوی دیگر، لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی اخیراً در مصاحبه با شبکه خبری CBS گفت، نیروهای کشورش در افغانستان باید با یک رویکرد مبتنی بر شرایط نگهداری شود چون طالبان فریب می‌دهند.

گراهام اضافه کرد: «من فکر می‌‌کنم ما قرار نیست که در ماه مه افغانستان را ترک کنیم. ما هنگامی ترک خواهیم کرد که شرایط بهتر شود. طالبان فریب می‌دهند، آنها شرایط را رعایت نکرده‌‌اند. بنابر این، من کاری را که وزیر خارجه بلینکن و ادارۀ بایدن انجام می‌‌دهند، موافقم».

گفتنی است که اخیراً گزارشی به سفارش کنگره آمریکا تحت نام «گروه مطالعه افغانستان» نشر شد و آمده بود، جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده باید روند خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد، چون خروج کامل و زودهنگام سربازان آمریکایی از این کشور منجر به فروپاشی دولت کابل و جنگ داخلی خواهد شد.

به گزارش منابع خبری، این گزارش کنگره آمریکا را یک گروه فراجناحی تهیه کرده و در آن ذکر شده بود، با درنظرداشت شرایط فعلی افغانستان، خروج کامل سربازان خارجی از این کشور می‌تواند به جنگ داخلی، بی‌ثبات شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده منجر شود.

در این گزارش ذکر شده، جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا باید برنامه خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد و کاهش سربازان آمریکایی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت گیرد.

براساس این گزارش، آمریکا نباید پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند و خروج سربازان آمریکایی در ماه مه از افغانستان، بدون درنظرداشت پیشرفت گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن است به فروپاشی دولت کابل ختم شود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، گروه طالبان در راستای کاهش خشونت و اقدامات ضد «تروریستی» کار می‌کند و در مقابل تمام سربازان، پرسنل اطلاعاتی و شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی تا مه 2021 از افغانستان خارج خواهند شد.

اما کاخ سفید به تاریخ 22 ژانویه 2021 اعلام کرد که دولت جدید آمریکا توافق صلح با گروه طالبان را بررسی می‌کند که روی چه موضوعاتی در آن مذاکره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم