تأیید حکم 5 سال حبس برای مدرس زبان کُردی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کُردستان حکم 5 سال حبس تعزیری را برای زهرا محمدی به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» تأیید کرد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، دادگاه تجدید نظر استان کُردستان محکومیت بدوی 10 سال حبس زهرا محمدی، مدرس زبان کُردی و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین را به 5 سال کاهش داد.

به گفته یک منبع مطلع، دادگاه تجدید نظر زهرا محمدی اکتبر 2020 در شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کُردستان به ریاست قاضی «مصطفی طیاری» برگزار شده و طی روزهای گذشته این حکم رسماً به وی ابلاغ شده ‌است.

این مدرس زبان کُردی تیرماه سال جاری شمسی توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» به تحمل 10 سال حبس تعزیری محکوم شده بود. صدور حکم 10 سال حبس به اتهام تشکیل گروه در حالی است که زهرا محمدی تنها عضو انجمن «نوژین» بوده و در رای صادره انجمن نوژین از تمامی اتهامات وارده تبرئه شده بود.

زهرا محمدی، روز پنج شنبه 23 می 2019، پس از هجوم نیروهای اداره اطلاعات سنندج به منزلش هم‌زمان با دو عضو دیگر انجمن نوژین بازداشت شد و روز دوشنبه 1 دسامبر 2020 همان سال با وثیقه 700 میلیون تومانی موقتاً از زندان آزاد شد.

زهرا محمدی 28 ساله و اصالتاً اهل روستای «سرواله‌ دهگلان» و ساکن سنندج فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ژئوپولتیک دانشگاه بیرجند است.

این فعال مدنی به مدت 10 سال است که در روستاهای اطراف ونیز شهر سنندج مشغول تدریس زبان کُردی بصورت داوطلبانه می‌باشد.

وی در سال یکی از مؤسسین انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین بوده که در حال حاضر ریاست آن را عهده‌دار می‌باشد.

انجمن نوژین یکی از انجمن‌های فرهنگی و اجتماعی فعال در استان کُردستان می‌باشد که در چندین شهر این استان از جمله سنندج، کامیاران، دهگلان، سقز و بانه فعالیت داشته و کلیه فعالیت‌های آن بصورت داوطلبانه و عام‌المنفعه بوده‌ است.

به گفته «هه‌نگاو» قاضی مصطفی طیاری ریاست شعبه چهارم تجدید نظر از «قضات بدنام» در زمینه حقوق بشر است که پیشتر در شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج بوده و موجب نقض حقوق بنیادین فعالان سیاسی و مدنی کرُد در استان کُردستان شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید