کاوشگر چینی اولین ویدئوی خود از مریخ را مخابره کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاوشگر «تیان وین 1» که به عنوان بخشی از برنامه فضایی بلندپروازانه چین در روزهای گذشته به مدار مریخ رسید، روز جمعه 12 فوریه 2021 اولین ویدئوی خود را از سیاره سرخ مخابره کرد.

ویدئوی ارسالی «تیان ون 1» آسمان مریخ را نشان می‌دهد که در تاریکی مطلق به سر می‌برد و همزمان کاوشگر چینی بر فراز سیاره سرخ می‌چرخد.

Advertisement

این کاوشگر در ماه ژوئیه 2020 و تقریبا همزمان با کاوشگر آمریکایی به مریخ اعزام شد و پس از طی مسافتی حدودا 500 میلیون کیلومتری به مریخ رسید و براساس برنامه‌ریزی‌ها در ماه می 2021 روی سطح این سیاره فرود خواهد آمد. تیان وین 1 در 23 ژوئیه 2020 و از مرکز فضای وینتشانگ در استان هاینان چین به سوی مریخ پرتاب شد.

این کاوشگر قرار است که به مدت 3 ماه به بررسی خاک مریخ و پوسته جوی آن پرداخته و تصاویر و نقشه‌هایی از روی سطح این سیاره تهیه کند و به دنبال نشانه‌هایی از حیات روی آن بگردد.

اولین عکسی که تیان ون 1 از مریخ به زمین مخابره کرد یک عکس سیاه و سفید بود که دهانه اسکیاپارلی و صحرای مارینریس ارسال کرد.

در ویدئوی یک دقیقه‌ای که سازمان ملی فضایی چین منتشر کرد، سطح مریخ دیده می‌شود همزمان بدنه بیرونی کاوشگر در تاریکی بی‌کران قابل مشاهده است. این تصاویر از روی دو دوربین نصب شده روی بدنه کاوشگر ضبط شدند که با روشن موتور کاوشگر لرزشی اندکی روی آنها احساس شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم