عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌گزارش سازمان عفو بین‌الملل، مأمورین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، با جلوگیری از دسترسی زینب جلالیان به خدمات پزشکی، وی را تحت شکنجه قرار داده‌اند تا او را به «اعتراف» علیه خود در مقابل دوربین وادار کنند. حال این زندانی سیاسی که سنگین‌ترین حکم (حبس ابد) را در میان زندانیان سیاسی زن در ایران دارد وخیم گزارش‌شده ‌است.

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد در ایران است که از دسامبر 2007 در زندان بسر می‌برد. این زندانی از 25 سالگی به اتهام عضویت در گروه «پژاک» بازداشت و زندانی‌ شده ‌است.

این زندانی سیاسی کُرد در سال 2009 قصد خروج از ایران را داشته‌ است که به اتهام «خروج غیرقانونی» از این کشور به یک سال «حبس تعزیری» و به اتهام «محاربه» با عضویت در گروه «پژاک» به «اعدام» محکوم ‌شده بود.

بر اساس این گزارش حکم اعدام زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد در ایران با یک درجه تخفیف و به گفته وکیلش، با «عفو رهبری» تبدیل به «حبس ابد» شده ‌است.

علی جلالیان، پدر این زندانی سیاسی کُرد، به شبکه کردستان گفته‌است که زینب 2 ژوئن 2020، به دلیل تنگی نفس شدید به بهداری زندان منتقل‌شده و پس از انجام معاینه و آزمایش، بیماری کووید-19 وی تشخیص داده شد.

پدر این زندانی گفته ‌است: «مسئولان زندان به دستور وزارت اطلاعات از انتقال او به بیمارستان خودداری می‌کنند.»

بر اساس این گزارش پدر زینب ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت دخترش خواستار انتقال سریع او به بیمارستانی خارج از زندان شده ‌است.

زینب جلالیان در نامه‌ای از زندان نوشته ‌است: «اول ‌از همه چشم‌هایم بیمار شدند، بعد از آن کلیه‌ها، ریه‌هایم، بعد از آن دهانم برفک زد و نهایتاً دندان‌هایم خراب شدند و مجبورم درد زیادی تحمل‌کنم.»

در ادامه این نامه آمده ‌است که «هیچ‌چیز و هیچ‌کس نمی‌تواند آن‌قدر قوی باشد که مرا از رسیدن به اهدافم بازدارد. به‌تنهایی از همه قوی‌ترم، به راهم ادامه خواهم داد.»

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک فراخوان اقدام فوری، نسبت به وضعیت زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد در ایران هشدار داد و خواهان آزادی وی شد. این سازمان معتقد است که جلوگیری عامدانه از دسترسی زینب جلالیان به خدمات پزشکی باعث درد و رنج شدید او شده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم