تأکید نخست‌وزیر عراق بر پی‌ریزی کشور و نه تضعیف نیروهای سیاسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق شنبه 13 فوریه اعلام کرد که از زمان ریاست خود بر روی «پی ریزی کشور و نه تضعیف نیروهای سیاسی» کار کرده ‌است. این موضع‌گیری در جریان بزرگداشت روز شهید اعلام شد که توسط عمار الحکیم برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری عراق، الکاظمی گفت: «ما برای نجات عراق، طرح اصلاحات سفید را اجرا خواهیم کرد، اما برخی مبادرت به اشکال آفرینی در برابر دولت می‌کنند.»

الکاظمی در مورد انتخابات تأکید کرد که «تعاملی شفاف با پرونده انتخابات دارد» و معتقد است که «فرصت تاریخی برای احیای اعتماد مردم از طریق انتخابات» وجود دارد.

نخست‌وزیر عراق درهمین راستا با اعلام پایبندی خود به «ادامه کار کمیسیون مبارزه با فساد»، از تحقق «گام‌های مثبت در مبارزه با فساد» خبر داد.

برهم صالح: بدون ثبات در عراق منطقه فاقد امنیت است

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق در سخنرانی خود گفت: «ما باید کلیت روند سیاسی را بررسی کرده و توافق سیاسی تازه‌ای را ایجاد کنیم که اصلاح امور را تضمین و آرزوهای مردم را برآورده سازد.»

صالح با بیان این نکته که «بدون ثبات عراق، هیچ امنیتی برای منطقه وجود ندارد»، توضیح داد که این کشور به «اصلاحات جامع و بنیادین» نیاز دارد.

او افزود: «نباید اجازه داد که عراق به عرصه‌ای برای تسویه حساب‌های منطقه‌ای، تبدیل شود.

رئیس‌جمهوری عراق بر اهمیت «تکمیل مراحل اصلاحات، به ویژه برگزاری انتخابات» تأکید ورزید.

رهایی از شر تروریسم و فساد

علاوه بر این، محمد الحلبوسی پارلمان عراق، در سخنرانی خود به مناسبت روز شهید عراقی اعلام کرد، «زمان آن رسیده که از نیروهای ملی حمایت شود تا عراق را از محنت خود خارج ساخته و دستیابی به پروژه اصلاحات از طریق خلاص شدن از شر تروریسم و فساد و دستیابی به شان و منزلت کشور از طریق محدود کردن سلاح‌ها و جلوگیری از سلاح بی‌ضابطه متحقق گردد تا امنیت شهروندان و روند سیاسی و عدم دخالت در انتخابات و همچنین منحصر سازی قدرت در دست دولت برای مقابله با تروریسم و جرایم سازمان یافته و تقویت نیروهای امنیتی و نظامی ما تأمین شود.»

الحلبوسی گفت: «مجلس نمایندگان، تمامی کسرهای پیش‌نویس بودجه پیشنهادی از طریق مالیات بر شهروندان را رد کرده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم