این کودک آمریکایی زبان‌دراز اما کم‌حرف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک کودک آمریکایی به بیماری نادری مبتلا شده که سبب شده زبانش با سرعت زیاد و بدون توقف رشد کرده، به نحوی او که صحبت کردن و حتی خورد و خوراکش را مختل کند.

پزشکان بسیار با احتیاط دنبال یافتن راه‌حلی برای این کودک هستند، زیرا او در حالی که تنها 3 سال دارد، حجم زبانش به چهار برابر همسن و سالانش رسیده است.

این کودک که نام «اوین توماس» اعلام شده و در ایالت پنسیلوانیا زندگی می‌کند، به بیماری نادری به نام «سندرم بیکویث-وایدمن» مبتلا شده و این بیماری سبب رشد بیش از اندازه برخی اعضای بدن می‌شود. گفته شد که نرخ ابتلا به این بیماری 1 در 15000 است.

ابتلای اوین توماس به سندرم بیکویث-وایدمن تنها دو هفته پس از تولدش در سال 2018 تشخیص داده شد. ترزا توماس مادر 30 ساله این کودک دو هفته پس از تولدش دریافت که او مشکلاتی دارد که سبب می‌شود نتواند تنفس کند و جانش به خطر بیافتد و با مراجعه به پزشک متوجه بیماری فرزندش شد.

در ابتدا پزشکان گفتند که زبان او اندکی باد کرده است، اما آزمایش‌های بیشتر نشان داد که زبانش مجرای تنفسی‌ او را می‌بندند و چهار برابر بزرگتر از حجم دهانش است و علاوه بر مشکلات تنفسی، روند تکلم او را هم مختل کرده است.

پزشکان در یک عمل جراحی دو اینچ از زبان این کودک را بردیدند تا از خفگی او حین خواب جلوگیری کنند. با اینحال هنوز زبانش به حدی بزرگ است که اجازه بسته شدن دهانش را نمی‌دهد. پس از مدتی پزشکان دریافتند که این عمل جراحی راه حل چندان مفید و همیشگی برای حل مشکل این کودک نیست، زیرا که زبان او دوباره به رشد خود ادامه داده و بزرگتر شد.

پزشکان معالج کماکان در پی یافتن راه حلی برای متوقف یا حداقل کندتر کردن روند رشد زبان اوین توماس هستند و همزمان اقدامات درمانی برای اصلاح عیوب فک این کودک در دستور کار قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم