اقدام غیر‌مترقبه رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا: به تبرئه ترامپ رای می‌دهم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به‌گفته رسانه‌های آمریکایی، میچ مکانل رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، شنبه 13 فوریه فاش کرد که علیه محکومیت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین رأی خواهد داد.

مكانل در نامه‌ای به همكاران خود كه نسخه‌ای از آن به دست تارنمای «پولیتیكو» افتاد، نوشت: «من اطمینان دارم كه تدابیر برکناری در وهله اول، ابزاری برای حذف است و لذا ما نیازمند نظر کارشناسی هستیم.» او افزود: «من به تبرئه رای خواهم داد.»

با این موضع‌گیری، به احتمال زیاد دموکرات‌ها نتوانند اکثریت دو سوم مجلس سنا را برای محکوم‌کردن ترامپ به‌دلیل دامن‌زدن به شورش با ایفای نقش در تحریک هوادارانش که در 6 ژانویه ساختمان کاپیتال را محاصره کردند، تامین کنند.

از آنجا که سناتورها به‌طور مساوی میان دموکرات‌ها (50) و جمهوری‌خواهان (50) تقسیم شده‌اند، 17 سناتور جمهوری‌خواه باید به محکوم‌کردن ترامپ به‌همراه دموکرات‌ها رای دهند.

مکانل هنوز در حزب خود نفوذ زیادی داشته و رای او به تبرئه ترامپ، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

اما این مقام ارشد جمهوری‌خواه که در دسامبر گذشته به دلیل اصرار ترامپ بر این که قربانی «سرقت» انتخابات ریاست جمهوری شده، روابط خود را با او قطع کرد، در پیام خود عنوان کرد که معتقد نیست ترامپ از تخلف مبراست.

بر اساس تارنمای «پولتیکو»، مکانل در پیام خود گفت «در قانون اساسی به‌صراحت آمده است که رئیس‌جمهوری که در انجام وظایف خود مرتکب تخلف شده، حتی پس از ترک مقام نیز قابل پیگرد است.»

مسئولان روند استیضاح در کنگره هشدار داده‌اند که تبرئه ترامپ، زمینه را برای روسای جمهوری آینده فراهم خواهد کرد تا در هفته‌های پایانی دوره ریاست‌جمهوری‌ خود بدون مواجه شدن با بازخواست، مرتکب تخلف شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم